Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »Fulla Ľudovít

*27.2. 1902, Ružomberok – †21.4. 1980, Bratislava

Maliar, grafik, ilustrátor, scénický výtvarník, jeden zo zakladateľov moderného slovenského umenia. Študoval na súkromnej škole G. Malého v Bratislave a na Umelecko-priemyselnej škole v Prahe. Vo svojej tvorbe sa inšpiroval ľudovým umením, remeslom (maľbou na skle, výšivkami, pernikárstvom), modernými výtvarnými umelcami (napr. Marcom Chagallom) a detským umením. Okrem maliarstva, grafiky, kresby a scénografie sa venoval aj knižnej ilustrácii.
V roku 1921 vydal krúžok Komenský kresby Ľ. Fullu ako súbor pohľadníc, v rokoch 1930 – 1932 štyri čísla Súkromných listov Fullu a Galandu a v rokoch 1930 – 1940 avantgardné scénografie pre SND v Bratislave. V roku 1958 si zriadil v Žiline svoju osobnú galériu a v rokoch 1966 – 1977 daroval štátu rozsiahle konvolúty svojich diel ako protihodnotu za postavenie a prevádzkovanie Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku v správe SNG, ktorá bola verejnosti sprístupnená v roku 1969.
V roku 1936 dostal bronzovú medailu za scénografické návrhy na Trienále užitých umení v Miláne, v roku 1937 Grand Prix za obraz Pieseň a práca na Svetovej výstave v Paríži.
Samostatne vystavoval v Bratislave, Košiciach, Prahe, Žiline, Varšave. Najvýznamnejšie súborné výstavy mal v Bratislave a Prahe. V roku 1983 vyšla jeho spomienková kniha Okamihy a vyznania.


Oznam

Stála expozícia
sochár Ján Koniarek
je odinštalovaná. Otvorená bude v roku 2021.

Podujatia


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj