Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »Čemický Ladislav

*24.3. 1909, Čemice – †6.1. 2000, Stupava

Akademický maliar, národný umelec, vysokoškolský profesor, prvý predseda Národného ústredia Zväzu československých výtvarných umelcov. Spočiatku sa učil u Zoltána Palugyaya. Študoval na VŠVU v Budapešti u profesora Csóka. V tridsiatich rokoch 20. storočia absolvoval niekoľko štipendijných a študijných ciest po západnej Európe. Z nich najvýznamnejší bol pobyt v Paríži v rokoch 1935 – 1936 a 1938. Tu sa stretával s Pablom Picassom a ďalšími umelcami tzv. Parížskej školy. Pobyt v Paríži vniesol do jeho tvorby civilizmus a záujem o sociálne témy, mestskú perifériu. Vrchol svojej tvorby dosiahol na konci tridsiatych rokov. V umelcovej tvorbe sa prehlbovalo osobnostné pochopenie sociálneho maliarstva. Námety čerpal z oblasti robotníckych kolónií a prác robotníkov. Jeho obľúbenými témami boli robotníci, legenda o Jánošíkovej smrti, portréty predstaviteľov slovenskej kultúry a priateľov a krajinky zo stredného Slovenska a Liptova. Výtvarný prejav Čemického sa stal výrazným v kresbe a pasteli. Veľmi presvedčivo vyznieva jeho hlboko precítený postoj k človeku a spoločnosti, v ktorej žil a tvoril. Ťažisko jeho maľby spočíva v portréte a figurálnej kompozícii. Lyrizácia nelyrického je jeho vyjadrením individuálneho vcítenia sa. Nechuť k predpojatej alegorizácii sa prejavila v portrétoch a autoportrétoch. Najvýraznejšie sa jeho umelecké majstrovstvo prejavilo v akvareli, v ktorom dosiahol európsku úroveň. Bol členom Skupiny výtvarných umelcov 29. augusta. V rokoch 1949 – 1976 pedagogicky pôsobil na VŠVU v Bratislave. 
Samostatne vystavoval v Liptovskom Mikuláši, Košiciach, Bratislave. V zahraničí vystavoval v Moskve, Sofii, Budapešti, Berlíne a iných mestách.


Oznam

Stála expozícia
sochár Ján Koniarek
je odinštalovaná. Otvorená bude v roku 2021.

Podujatia


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj