Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »Brunovský Albín

* 25.12. 1935, Zohor – † 20.1. 1997, Bratislava

Národný umelec, maliar, grafik, ilustrátor, autor bývalých československých bankoviek. Študoval na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Bratislave a na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, v roku 1967 bol menovaný profesorom.
Jeho prínos do slovenskej kultúry spočíva v mnohovrstvenosti jeho výtvarných prejavov, či už ide o voľnú grafiku, úžitkovú grafiku (bankovky, známky), maľovanie na dreve, ilustrovanie kníh pre deti i dospelých. Korene autorových začiatkov boli inšpirované príkladom Vincenta Hložníka, ktorý pozitívne ovplyvnil podoby i vývoj celej jednej generácie slovenskej grafiky. Pre tvorivý prístup Brunovského sú charakteristické tendencie - prvá línia vedie cez viac alebo menej verné zobrazenie videného či zažitého. Druhá smeruje k rozbitiu obrazu tejto predlohy a k opätovnej rekonštrukcii, ale na základe vlastnej obrazotvornosti a výtvarných zákonitostí vedie k vytvoreniu novej umeleckej skutočnosti. Prvé obrazy maľoval na doskách nepravidelného tvaru, vzácneho perzského orecha kombináciou akvarelovej a temperovej maľby, pastelom i tušom na vybrúsenom niekoľkonásobnom kriedovom podklade. 
Autor sa od roku 1963 pravidelne zúčastňoval na prehliadkach slovenského a československého umenia doma a v zahraničí (Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko, Poľsko, Maďarsko, Francúzsko, Taliansko, Belgicko, Holandsko, Nórsko, Srbsko, Japonsko, Egypt, USA). Získal množstvo cien a vyznamenaní, z ktorých sú najvýznamnejšie: cena ex aequo na Bienále grafiky v Lugane (1964), Cena C. Majerníka (1965), Cena mesta Paríž (1967), Herderova cena (1969), Grand prix na Bienále úžitkovej grafiky v Brne (1972), 1. cena na Bienále slovenskej grafiky v Banskej Bystrici (1975), Zlaté jablko na Bienále ilustrácií Bratislava (1977), Grand prix na 8. medzinárodnom Bienále grafiky v Krakove (1980), Zlaté jablko na Bienále ilustrácií Bratislava (1981), Hlavná cena a strieborné medaily za knižné ilustrácie na medzinárodnej výstave úžitkového umenia v Lipsku (1982).


Oznam

Stála expozícia
sochár Ján Koniarek
je odinštalovaná. Otvorená bude v roku 2021.

Podujatia


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj