Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »Miloš Balgavý ml.

Miloš Balgavý: Zem

milos-balgavy-ml

* 15.1.1955 Bratislava 
Miloš Balgavý sa etabloval na medzinárodných poliach, v súčasnosti patrí medzi rešpektovaných sklárskych výtvarníkov európskej výtvarnej scény. Vo svojom diele, potvrdzujúc nepoddajnosť v hľadaní čistoty a hĺbky, zachoval v lyrickej podobe trojrozmerné ticho. Od počiatku do súčasnosti neoblomne uplatňoval tvorbu v optickom skle, hľadal dokonalé tvary a citlivo zvažoval farebnosť. Miloš Balgavý študoval v rokoch 1970 – 1974 na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave a v rokoch 1978 – 1984 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na katedre užitého umenia, oddelenie sklo v architektúre, ktoré bolo od roku 1979 premenované na oddelenie sklárskeho výtvarníctva.

V tvorbe si Miloš Balgavý zvolil cestu minimalizmu po vzore Václava Ciglera a priklonil sa tak ku geometrizujúcej tendencii v slovenskom skle. Jeho prínosom v rámci tejto línie bola práca s farbou, pričom záujem autora smeroval najmä k zmene intenzity farebnosti a farebných odtieňov v procese modelovania výsledného skleneného objektu. Balgavého tvorba prešla rôznymi fázami, od bezfarebných objektov lepených z viacerých častí, cez skúmanie vzťahu priehľadnej a nepriehľadnej sklenenej hmoty, až po sériu objektov z roku 1988, ktoré majú charakter skôr grafický a autor v nich skúma predovšetkým vzťah tvarov a farieb v ploche. Práve do tejto línie sa radí aj dielo zakúpené do zbierok GJK s názvom Zem. Vzniklo v roku 1988 a je súčasťou cyklu plastík v intenciách geometrickej abstrakcie. Ide o farebné olovené sklo, po formálnej stránke vyznačujúce sa exaktnými, ostrými tvarmi a charakterom prevedenia, ale aj samotnou farebnosťou implikuje jeden zo živlov. V kontexte zbierkového fondu GJK toto dielo reprezentuje predošlú fázu tvorby ako sklenený objekt s názvom Steblá snov z roku 1995, ktorým galéria vo svojich zbierkach už disponuje. Kúpou diela galéria rozširuje už existujúcu zbierku autorov a diel tvoriacich v žánri geometrickej abstrakcie a komornej plastiky.


Akvizície podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj