Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »Juliana Mrvová Travelóg

autorská výstava maľby a kresieb etablovanej výtvarníčky mladšej generácie

Autori, titul výstavy: Juliana Mrvová: Travelóg
Miesto konania: Galéria Jána Koniarka, Kopplova vila, Zelený kríček 3, Trnava
Kurátorka: Beata Jablonská
Otvorenie výstavy: 12.5.2017 (Pia) o 18:00
Trvanie výstavy: 12.05. (Pia) – 02.07. (Ne) 2017
Finisáž výstavy: 2.7.2017 (Ne) o 16.00

letea-28marek-ales-lebka-kona-a-osie-hniezdo29-letea-28marek-ales-horse-scull-vasp-nest29-ink-pecil-acrylic-on-canvas-2015

Výstava Juliany Mrvovej pod názvom Travelóg, je retrospektívnym projektom autorkinej tvorby posledných piatich rokov, kedy sa intenzívne venovala skúmaniu nových svetov pre svoju maľbu na vlastných výskumných výpravách po Európe a svete.

Na rezidenčných pobytoch, ako aj cestovateľských putovaniach, skúmala krajinu, jej rastlinstvo a živočíšstvo a zoznamovala sa s ľuďmi, ktorí tam žijú. Z týchto mikro-príbehov neskôr skladá mentálne mapy – obrazy a kresby a zaznamenáva nielen svoje zážitky, ale aj svoj vzťah k danému miestu. Neskôr z vlastných kresieb a fotografií vytvára sériu obrazov doma v ateliéri.

Všetko to začalo v roku 2012 vo francúzskej dedinke Marnay sur Seine, kde vytvorila prvé veľkoformátové kresby na spôsob mentálnych máp či denníkov, a kde vznikli aj prvé texty z mikro-objaviteľských výprav pod názvom Lettres a Beata (písané kurátorke výstavy Beate Jablonskej). Ďalším krokom bol projekt Jednota, pre Periférne Centrá v Dúbravici (2012, vystavené do 2013), kde vzniklo dielo veľkorysého formátu 380cm x 980cm na stene obchodu Jednota. Dielo skúmalo autorkin vzťah k tejto dedine v srdci Slovenska a k jej obyvateľom, ktorí sa tiež podieľali na jeho vzniku.

Posledne realizované pobyty do exotických krajín Ázie (India- máj 2016, Laos a Vietnam - zima 2014-2015) a Ameriky (Mexiko a Texas - jar 2016) zmenili jej spôsob nazerania na obraz. Ten sa stal ešte viac záznamom podobným viktoriánskym záznamom z moreplaveckých výprav, ako aj obrazovým denníkom – travelógom. K pobytom mimo Európu môžeme pridať aj tie európske – dva mesiace v litovskej Nida v zime 2013, talianske Apricale, španielska Chelva v zime 2014, rumunská Delta Dunaja v 2014 a Transylvánia v 2015. Počas týchto pobytov, trvajúcich od týždňa po dva mesiace, vzniká veľké množstvo kresieb, skíc, akvarelov ale aj fotografií a textových záznamov. Tieto sú súčasťou obrazu, ktorý si o danej krajine autorka vytvára. Z nich ešte počas pobytu vytvára väčšie diela, ktoré sú syntézou a zároveň mapou, kolážou, ale aj vyjadrením vzťahu k miestu. Neskôr sú v ateliéri analyzované a vznikajú z nich ďalšie diela.

Hlavnými témami, ktoré sa v tejto novej sérii objavujú, sú okrem záujmu o vedeckú kresbu rastlín aj motív rozprávania – narácie, ako aj putovania. Chôdza, presun loďou, či maximálne bicyklom sú pomalým spôsobom skúmania svojho okolia, ktoré umožňujú presnejšie pozorovanie. Kresba a text sú v protiklade k technickým obrazom pomalým ale možno presnejším záznamom krajiny či príbehu. V kresbách a maľbách je obsiahnutý záujem o ekológiu, sociálne a kultúrne špecifiká navštívenej krajiny či miesta. Do tvorby samozrejme vstupujú aj konkrétne výtvarné prejavy krajiny, ktoré majú vplyv na charakter kresby a maľby (napríklad v Mexiku či Indii).

Výstava v priestoroch Koplovej vily GJK bude prezentovať výber kľúčových diel z posledných piatich rokov (vrátane nových diel vytvorených v r. 2017), viacerých veľkoformátových obrazov (do 200x250cm) doplnený kresbami malého aj veľkého formátu. Súčasťou výstavy budú aj texty denníkového charakteru autorky.

Španielsky hosť Gabriela Valls Schorr je hudobníčka, výtvarníčka, pedagogička a cestovateľka, ktorá sa dlhodobo venuje štúdiu indickej miniatúry a túto dopĺňa vlastnými kolážovými zásahmi. Autorka s ňou prežila intenzívny mesiac spolupráce a spolubývania v Indickej Sohre v máji 2016.
 

Komentované prehliadky k výstave - 20.5.2017 a 24.5.2017:

O výstave v médiách:

NasaTrnava.sk /TASR/:
V galérii vystavuje Juliana Mrvová Travelóg

Dennikn.sk:
Je dobré odísť a môcť sa obzrieť späť

Flash Art:
Ihringová, Katarína: Juliana Mrvová vyšiel v časopise Flash Art č. 44, str. 60.

Príspevok Mestskej televízie Trnava - Kultúrna mozaika, 6.6.2017, 00:20 min:


Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

 

Na stiahnutie:

POZVÁNKA
| jpg | 349 kB

Tlačová správa
| pdf | 553 kB


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj