Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »Marián Oravec: Tajomný svet

Výstava slovenského grafika staršej strednej generácie – tzv. Brunovského školy.

Autor, titul výstavy:
Marián Oravec: Tajomný svet
Miesto konania: Galéria Jána Koniarka v Trnave, Synagóga – Centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava
Kurátor: Stanislav Háber
Vernisáž: 15.12. 2016 (Štv) o 18.00 hod.
Trvanie výstavy: 15.12. 2016 (Štv) – 29.1.(Ne) 2017

image001

Marián Oravec, akademický maliar sa narodil 22.11.1958 v Bratislave. V rokoch 1974 -78 študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave. Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave absolvoval v rokoch 1978-84, na oddelení knižnej ilustrácie a voľnej grafiky u profesora Albína Brunovského. V rannom období svojej výtvarnej činnosti kreslil Oravec komiksy a ilustroval vyše 20 detských kníh, za čo získal cenu “Detskej radosti” vydavateľstva Mladé Letá. Venuje sa maľbe, kresbe, ilustrácii a grafike. Jeho nezameniteľné obrazy sú namaľované s veľkou trpezlivosťou a citom pre detail. Na jednom obraze autor pracuje i niekoľko mesiacov, pričom výsledkom je zväčša surrealistická dosková maľba s vnútorným dejom, ktorý pripomína obrazy holandských majstrov. Žije a tvorí v Bratislave. Niekoľko rokov pôsobil v zahraničí, najmä v Austrálii. Vystavoval v Bratislave, Splite, Melbourne, Antverpách, Amsterdame a Utrechte, Ferarre. Zúčastňuje sa mnohých medzinárodných prehliadok ako Bienále Ex-libris, v Krakove, Saint Niklaas v Belgicku a Kunst RAI v Amsterdame. V jeho grafikách a olejomaľbách prevládajú mytologické motívy a výjavy. Väčšinu jeho diel vlastnia súkromní zberatelia.

Trnavskému publiku predkladá doposiaľ asi najväčšiu kolekciu obrazov, grafík, ilustrácií a kresieb. Vzhľadom na to, že obrazy sú rezervované častokrát ešte pred dokončením a sú v súkromných zbierkach jeho obdivovateľov. Takúto ucelenú kolekciu nebolo možné doposiaľ vidieť aj vzhľadom na to, že kolekcia je doplnená autorovou súčasnou tvorbou. Samostatnú kolekciu tvorí takmer kompletná voľná grafická tvorba. Súčasťou kolekcie je aj tvorba Ex-libris, pomaly zabudnutej príležitostnej formy drobnej grafiky. Z tvorby Mariana Oravca je zrejmý odkaz brunovského školy, pričom sám autor priznáva okrem obdivu k svojmu profesorovi aj vplyv Salvátora Daliho a českého umelca Zdeňka Buriana s ktorým sa osobne poznal. Zberatelia jeho diel obdivujú hlavne jeho precíznosť prejavu, pri grafických listoch aj vhodnú kombináciu techník ako lept s mezzotintou alebo aquatintou. Autor je aj kresebne zručný , čoho dôkazom je kolekcia originálnych ilustrácií a kresieb. Na rozdiel od tohoročných výstav v synagóge, ktoré boli skôr v rovine space-artových inštalácií je tvorba Mariána Oravca ukážkou poctivého grafického remesla, ktoré sa dnes už vytráca z galérií. V tomto predvianočnom a novoročnom čase je táto výstava zostavená Dr. Ľuboslavom Mózom príjemným osviežením pre trnavské publikum.

akad. arch. Róbert Němeček
 

O výstave v médiách:

nasatrnava.sme.sk /TASR/:
Brunovského žiak a Dalího obdivovateľ Marián Oravec vystavuje v synagóge

Pravda.sk:
Rok sa dá začať s fantáziou


Na stiahnutie:

POZVÁNKA
| jpg | 312 kB

Tlačová správa
| pdf | 400 kB


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj