Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »Public-art projekt Partizáni od autora Šymona Klimana

Autor: Šymon Kliman
Umiestnenie: Galéria Jána Koniarka v Trnave, múr Kopplovej vily /stena zo strany
Bernolákovho sadu/, Zelený kríček 3, Trnava

Výlep fotografií zrealizovaný dňa 1.8.2014.
 

img_8511

Galéria Jána Koniarka v Trnave umiestnila veľkorozmerné fotografie Šymona Klimana na vonkajší múr Kopplovej vily /stena zo strany Bernolákovho sadu/ pri príležitosti 70. výročia Slovenského národného povstania. Prvá časť projektu Oni My bola vystavená v apríli v Synagóge - Centre súčasného umenia pod kurátorskou záštitou filozofa umenia Fedora Blaščáka

Diváci majú možnosť vidieť spolu 23 veľkoplošných fotografií partizánov a členov povstaleckej armády. Vytvorené defilé má na dĺžku presne 40 metrov.

Výstava aj aktuálny výlep fotografií /od 1.8.2014/ sú súčasťou projektu Alfréd Wetzler a partizáni, ktorý pripravilo občianske združenie Publikum.sk v spolupráci s Galériou Jána Koniarka, združením SVK a s finančnou podporou mesta Trnava. Hlavná časť projektu sa konala ešte v apríli – popri výstave ho tvorili projekcie dokumentárnych filmov, diskusie a prednášky historikov zo Slovenskej akadémie vied.
 

Informácie o autorovi a projekte:

Šymon Kliman patrí k uznávaným fotografom mladšej generácie. Pozornosť upútal už magisterskou diplomovou prácou Krásni ľudia (2008), za ktorú získal Cenu rektora VŠVU ktorá bola v r. 2012 ohodnotená Cenou európskeho občana v Bruseli.

Cyklus Partizáni zachytáva portréty ľudí, ktorých naša spoločnosť síce verbálne (vždy raz za rok pri výročí SNP) oceňuje, ich tváre a jednotlivé osudy však zostávali roky nepovšimnuté. Táto generácia postupne odchádza a jej predstavitelia zostávali dlhé roky v anonymite. Pred niekoľkými rokmi začal Kliman pracovať na projekte, kde portréty týchto osobností zachytáva v rámci slovenských miest, mestečiek, dedín a osád. Usporadúva tzv. lokálne výstavy, kde portréty uvádza prostredníctvom ich osudov do dobového kontextu a tým im vtláča „nesmrteľnosť“. Jeho práca má predovšetkým výskumný a umelecko-historický rozmer, ktorý prezentuje prostredníctvom public-artových projektov (umenie vo verejnom priestore) a sprievodného dokumentačného textu (v tomto prípade z pera filozofa a historika Fedora Blaščáka). Po viacerých rokoch sa spomína touto formou aj Alfréd Wetzler (v Trnave A. Wetzlera v 90. rokoch formou výstavy reflektovala už historička umenia Jana Geržová a fotograf Ľubo Stacho). Kliman tému rozširuje a uvádza ju do širšieho kontextu vo forme výstavy, public-artu, prednášok a diskusií (v spolupráci s OZ Publikum.sk).
 

O projekte v médiách:

trnava.sme.sk /SITA/:
Tváre hrdinov Povstania sa dostali na verejnosť


Oznam

Stála expozícia
sochár Ján Koniarek
je odinštalovaná. Otvorená bude v roku 2021.

Podujatia


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj