Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »Ondrej Zimka: Slovník cudzích snov

Titul výstavy: Ondrej Zimka: „Slovník cudzích snov“
Miesto konania: Galéria Jána Koniarka v Trnave, Kopplova vila; Zelený kríček 3
Kurátor výstavy: Mgr. Paulína Buchová
Vernisáž: 23. augusta 2012 o 17.00 hod.

ondrej-zimka-1


Ondrej Zimka sa narodil 29. novembra 1937 v Turzovke, Hlinenom. V rokoch 1958 až 1964 študoval v Bratislave na Vysokej škole výtvarných umení na oddelení všeobecnej maľby a úžitkovej grafiky (prof. P. Matejka, J. Chovan). Komornej maľbe, ilustrácii, animovanému filmu, grafickému dizajnu a kreslenému humoru sa začal intenzívnejšie venovať po ukončení štúdií. Hoci ostal pôsobiť v meste svojho vysokoškolského štúdia, rodné Kysuce ostali hlboko zakorenené v jeho mysli a stali sa tak inšpiračným impulzom a zdrojom jeho ďalšej tvorby. Ondrejovi Zimkovi sa pripisuje autorstvo viac než stovky ilustrovaných kníh a tiež realizácia 11 animovaných filmov. O jeho jedinečnom a všestrannom talente a mnohoročnej umeleckej činnosti svedčí aj zisk mnohých významných domácich i zahraničných ocenení a nespočetných účastí na výstavách doma i v zahraničí a tiež zastúpením jeho diel vo viacerých popredných verejných i súkromných umeleckých zbierkach. V roku 1982 mu bola udelená Cena Ľudovíta Fullu a v roku 1998 získal štátne vyznamenanie - Rad Ľudovíta Štúra II. triedy. Akademický maliar Ondrej Zimka je tiež nositeľom Ceny Fondu výtvarných umení za rok 2011, ktorá mu bola udelená za mimoriadne rozsiahly a kreatívny prínos do viacerých oblastí slovenského umenia druhej polovice 20. storočia. Ondrej Zimka síce žije a tvorí v Bratislave, opätovne sa však vracia do rodiska, ktoré je preňho nevyčerpateľným zdrojom inšpirácie.

Z hľadiska zatriedenia a dešifrovania výtvarného prístupu je dielo Ondreja Zimku najbližšie k širšiemu prúdu imaginatívnej tvorby, pričom osobitosť autorského prístupu spočíva v poetickej, lyricko-expresívnej polohe so simultánne sa prelínajúcim prístupom „zimkovského rácia“, spontánnosti, fantázie, mnohoznačnosti i imaginácie. Techniku maľby na drevo, tak príznačnú, typickú a autorsky osobitú postupne rozšíril a obohatil o maľované drevené kompozície a objekty v rôznych veľkostiach. Jeho obrazy i maľované objekty z posledného obdobia očarujú vizuálne príťažlivou a maximálne žiarivou farebnou škálou v použití jasného farebného koloritu, prechádzajúc do tlmených tónov, evokujúc imaginatívne krajiny a nadpozemské príbehy a osudy ľudí v autorských, perspektívnych skratkách a vrstvením jednotlivých priestorových plánov sa navzájom prelínajú v divadelných pózach. Život a fantázia, realita a predstava sú nosnými atribútmi autorových obrazov. Ondrej Zimka sebe vlastným prístupom vytvára a spája prvky zdanlivo nespojiteľné, no v jeho obrazoch a objektoch sa jednoznačným autorským rukopisom spájajú prvky minulosti - ľudovosti, s nadnesenými prvkami prítomnosti i netušenej budúcnosti, okorenené autorovým nápaditým zmyslom pre humor, čoho je najnovšia prezentovaná výstava dôkazom.

Mgr. Paulína Buchová


Oznam

Stála expozícia
sochár Ján Koniarek
je odinštalovaná. Otvorená bude v roku 2021.

Podujatia


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj