Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »Oskár Čepan: Kresby a koláže


Titul výstavy: Oskár Čepan: Kresby a koláže
Miesto konania: Galéria Jána Koniarka v Trnave; Kopplova vila; Zelený kríček 3
Kurátor výstavy: PhDr. Štefan Zajíček
Trvanie výstavy: 14. júl – 30. september 2011

cepan750

Bez názvu, "Pohľad na Trnavu " 50.roky, 41,8x29,8 cm, akvarel, G - 3280

Galéria Jána Koniarka v Trnave pripravila v letných mesiacoch tohto roku 2011 výstavu kresieb a koláží významného slovenského literárneho vedca, archeológa, kurátora výstav a výtvarníka Oskára Čepana, pochádzajúceho z Cífera, kde sa narodil 27. februára 1925. Oskár Čepan zomrel v Bratislave 3. septembra 1992 vo veku šesťdesiatsedem rokov.
Objavná jubilejná výstava Výtvarník Oskár Čepan s katalógom a sympóziom so zborníkom usporiadaná v roku 2005 v našej galérii prekvapujúco odhalila verejnosti aj jeho dovtedy prakticky úplne neznámu výtvarnú tvorbu, v našich podmienkach vtedy vzácne programovo geometricky a surreálne orientovanú.
Prezentovaná kolekcia Čepanových koláží a kresieb pochádza zo zbierok Galérie Jána Koniarka v Trnave. Diela sú takto samostatne vo svojom celku spolu 209 diel prezentované po prvý raz. Celé Čepanove výtvarné dielo vzniklo v opozícií voči dobovej oficiálnej výtvarnej scéne komunistického režimu s jeho doktrínou socialistického realizmu a bolo dôstojným a závažným vkladom do vývoja nášho vtedajšieho neoficiálneho umenia abstraktnej geometrickej kresby a surrealizmom inšpirovanej koláže.
Prvé Čepanove koláže vznikajú už od polovice 40. rokov, aby pokračovali v druhej polovici 50. a na začiatku 60. rokov s použitím fragmentov dobových fotografií s prekvapujúcim návratom v 80. rokoch s literárnou tematikou spoločných kompozícií významných literátov a vedcov.
Geometrické kresby Oskára Čepana vznikajúce v tomto čase majú prevažne komorný charakter listov skicára, avšak vynikajú dôsledným použitím geometrického jazyka tvarov v technike prísnej ceruzkovej kresby a pastelovej akvarelovej maľby. Čepanove kresby udivujú svojou premyslenosťou, disciplínou variácií použitých geometrických tvarov línií a plôch abstraktných kompozícií.
Nosnú kolekciu Čepanových geometrických kresieb a surreálnych koláží dopĺňajú aj niektoré zachované krajinárske kompozície, čerpané z jeho pobytu v plenéri, vyznačujúce sa farebnou citlivosťou bez bližšej popisnosti zvoleného krajinárskeho námetu, medzi ktorými nechýba aj trnavský motív.
Výstava Čepanovho výtvarného diela potrvá do 30.9.2011


Oznam

Stála expozícia
sochár Ján Koniarek
je odinštalovaná. Otvorená bude v roku 2021.

Podujatia


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj