Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »Miro Trubač: Bipolárna súvzťažnosť

Autor, titul výstavy: Miro Trubač: Bipolárna súvzťažnosť
Miesto konania: klUb 3, Kopplova vila GJK, Zelený kríček 3, Trnava
Kurátor výstavy: Michal Štofa
Vernisáž: 10. marec (štvrtok) o 18.00 hod., Kopplova vila GJK
Trvanie výstavy: 10. 03. 2011 – 01. 04. 2011

miro-trubac-koliska-2010

Miro Trubač, Kolíska, 2010

Výstavný projekt Bipolárna súvzťažnosť Miroslava Trubača, sa zaoberá súžitím muža a ženy v jednom priestore spoločnej domácnosti, mapuje dogmy a paradoxy na pozadí vývoja medziľudských vzťahov. Nemenné úlohy pohlaví pri napĺňaní prírodných zákonitostí stavia proti trendom či novodobým návykom. Inštalácia, vytvorená z piatich objektov, je akýmsi teatrálnym zmrazením scény deja, príbehu, výseku zo života dvojice.
Objekty „Kolíska“ a „Veľká pohovka“, umiestnené v samostatných miestnostiach, zastupujú aktérov a predstavujú ich pri špecifických no typických činnostiach, narúšajúc vžité ideály o úlohách rodov. Zobrazujú teda aktuálny stav vo vymenenom garde, kde pôvodne aktívny muž v spánku zrástol s gaučom pri nepretržitom sledovaní televízie, čím sa stal paródiou na úlohu ploditeľa, hlavy rodiny a náhrobkom alebo katafalkom dnešnej spoločnosti. Žena, pôvodne nesúca bremeno pôrodu, tu neúnavne cvičí jogu, „oblečená“ do modrého cvičebného úboru. Aj farbou, symbolicky prislúchajúcou opačnému pohlaviu, si tak prepožičiava úlohu muža. Trojica plastík „Otec“, „Mama“ a „Kompromis“, nesie znaky charakterizujúce rodovú rôznorodosť, zároveň delí i spája inscenáciu do separátnych aj spoločných častí.
Projekt je prvou samostatnou Trubačovou výstavou a prezentuje výber z jeho sochárskej tvorby, ktorý ho predstavuje ako univerzálneho autora využívajúceho viaceré priestorové médiá. Pri objektoch – „Veľká pohovka“, „Kolíska“, zručne využíva princípy klasickej plastiky postupným konštruovaním modelu, kostry a nanesením krycieho materiálu. Objekty „Otec“, „Mama“, sú precíznymi dizajnérskymi modelmi prevedenými v čistých formách z MDF dosiek a akrylovej farby, nalakovanej do vysokého lesku. Objekt „Kompromis“ je vymurovaným detailom miestnosti, balansujúcim na pomedzí inscenácie a nájdeného fragmentu.

Miroslav Trubač, nar. 1986 v Trnave, je diplomantom ateliéru Socha v architektúre a vo verejnom priestore Patrika Kovačovského na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V roku 2007 absolvoval semestrálnu stáž v ateliéroch Prof. Berdyszaka, Petruka a Drazkiewicza v Poznani, Poľsko. Zúčastnil sa niekoľkých výstav a sympózií; 2009 „Čas“, The Chemistry Gallery, Praha, CZ; Laskonka GJK Trnava, v rámci festivalu Rukami a srdcom, Voderady, SR; IV. Medzinárodné študentské sochárske sympózium, Oroňsko, PL. Žije a tvorí v Trnave.FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj