Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »MICHAL CZINEGE: Musí tam niečo byť

czinege_plagat

Autor, titul výstavy:
MICHAL CZINEGE: Musí tam niečo byť
Miesto konania:
Kopplova vila GJK, Zelený kríček 3, Trnava
Vernisáž:
10. februára (štvrtok) o 18.00 hod., Kopplova vila GJK
Trvanie výstavy:
10. 02. 2011 – 27 .03. 2011

V rámci predstavovania súčasnej maľby Galéria Jána Koniarka v Trnave zaradila do svojej dramaturgie samostatnú prezentáciu Michala Czinegeho (1980), výraznú postavu mladej maliarskej generácie. Autorská výstava pod názvom Musí tam niečo byť je zároveň záverečným výstavným projektom jeho doktorandského štúdia, ktoré absolvoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (2006-11, školiteľ: prof. Ivan Csudai).
Názov Musí tam niečo byť odzrkadľuje Czinegeho proces skúmania vzťahu tradičného média maľby a digitálnych technológií. Zároveň pripomína spôsob, akým hľadá svojich hrdinov pomocou počítača. Odráža aj spôsob rozpamätávania sa na priestory a krajinu formou maľovania. Názov výstavy nesie i séria obrazov, ktorá uzatvára výskum jeho dizertačnej práce.
Témou vystavených diel a Czinegeho aktuálnej tvorby je vrstvenie obrazu pod vplyvom digitálnych technológií. Vytvoril viacero sérií obrazov a výstavných projektov, v ktorých má vrstvenie rozličný charakter. V tvorbe sa zaoberá i vzťahom vlastnej predstavivosti a syntetického priestoru, akým je virtuálna realita ponúkaná digitálnymi technológiami.
Charakter priestoru trnavskej galérie, ktorý je členený do piatich miestností, je ideálny na prezentáciu dvoch nosných sérií obrazov pod názvom Amnézia a Musí tam niečo byť, doplnených o kresby a autorské knihy. Na výstave budú zastúpené i experimentálnejšie polohy napr. tvarované plátna a maľby na priehľadný šifón.
Amnézia (2008-09) je séria obrazov, ktoré sú nefigurálne. Ide o sériu rozmerných krajín, kde sa aplikuje predovšetkým moment improvizácie, ktorý je úzko spojený s kresbou. Na prelome roku 2009/10 vzniká súbežná séria obrazov pod názvom Musí tam niečo byť, v ktorej sa spája spôsob tvorenia obrazu zo série Amnézia s figuráciou predošlých období Czinegeho tvorby. Súčasťou výstavy bude i priama reakcia na jej priestor formou maľby na stenu.
K výstave bude vydaný prvý individuálny katalóg autora.

Michal Czinege, narodený 30.04. 1980 v Bratislave; 2000-06 - štúdium na VŠVU v Bratislave, na Katedre maľby a iných médií v ateliéri prof. I. Csudaia; 2006-11- doktorandské štúdium na VŠVU (školiteľ prof. Ivan Csudai). 2006 - 1. miesto, Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov; 2007, 2008 – rezidenčné pobyty Taidetalo, Nurmes, Fínsko

Výber z výstav:
2006 - Contemporary Art From Slovakia, European Central Bank, Frankfurt, D
2006 - Friss Európa, KOGART, Budapešť, HU; Made in akryl, Galérie ad astra, Kuřim, CZ
2007 - Double Scapes, Trnavská synagóga, Trnava; PitoreSKa, Wannieck Gallery, Brno, CZ
2008 - CZ – SK Současná mladá malba, Wannieck Gallery, Brno, CZ
2009 - 11+1, Dom Umenia, Bratislava; 11+1 Selection, Galeria Václava Špály, Praha
2010 - Deep in Grass, Galéria F7, Bratislava; Emergencia figúr, Galerie Soga, Praha; Iná Krajina/ Land(e)scape (s E. Šillem), Galerie Sýpka, Val. Meziříčí, CZ; Drawing as Thinking, Galéria Medium, Bratislava; Maľba po maľbe, SNG, Bratislava
www.michalczinege.com

 


MICHAL CZINEGE: Musí tam niečo byť

tasr.sk:

V Galérii Jána Koniarka od dnes vystavujú Michal Czinege a Patrik Ševčík

trnavskyhlas.sk:

Protestovať sa dá i mlčaním

trnava.sme.sk:

V tej maľbe musí ešte niečo byť

STV - Umenie (od 10:42):

Umenie


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj