Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »Jiří David Bežná retrospektíva

Autor, titul výstavy : Jiří David, Bežná retrospektíva

Miesto konania: Kopplova vila GJK, Zelený kríček 3, Trnava 

Kurátor: Vladimír Beskid
Vernisáž: 24. február 2010 o 18:00 hod.
Trvanie výstavy: 24. február – 11. apríl 2010
 

Venovanie oboch výstavných priestorov Galérie Jána Koniarka jednému autorovi je ojedinelým počinom a podčiarkuje iba fakt, že hlavným zámerom organizátorov bolo predstaviť slovenskej verejnosti jednu z kľúčových postáv strednej generácie na českej (aj československej) scéne - Jiřího Davida. Ide o mimoriadne rozsiahle a obsiahle dielo, ktoré je predstavené v spätnom pohľade (Kopplova vila) a v jednom súčasnom projekte (Synagóga).

 

Jiří David, Tanec - otacejici se brambora, hadry, 1992

 

Ako naznačuje názov Bežná retrospektíva v Kopplovej vile ide predovšetkým o historický zostrih vyše tridsaťročného účinkovania Davida od konca 80. rokov ( od skončenia pražskej akadémie) dodnes. Výstava však nemá chronologický charakter, predstavuje skôr komprimovanú verziu rozvetvených tém a nosných znakov, stále fragmentárnu a torzovitú cestu autora časom. Pre diváka výstava predstavuje skôr vizuálno-„náučný“ chodník krajinou Davidovho myslenia v jednotlivých obdobiach, väčšmi vizuálnu zónu spochybnenia a zneistenia ako oslavnej púte za „veľkým“ umením.
Výstava prezentuje Jiřího Davida ako multimediálneho umelca, ktorý volí a mixuje jednotlivé média podľa potreby výpovede. Preto na výstave stretávame rozličné podoby maľby od rozmerných plátien postmodernej lekcie, cez konceptuálnu polohu po expresívne podania, ďalej nasledujú kresby, príbehy objektov a inštalácií, fotografické série a výber z DVD videí. Nachádzame tu aj rad netradičných materiálov a postupov (makovice, montážna pena, vata, zemiaky, mäsožravá rastlina, ďalej olejový fix na igelite, kresba na maslový chlieb, maľba na ovocie a zeleninu a pod.).
Autor predstavuje svoj vizuálny slovník tém, kde reflektuje národné otázky, náboženské symboly, intímne a erotické situácie. Prináša spoločensko-politické námety: na výstavu sa vstupuje popod čiernobielu zástavu bývalého Československa, potom nás sledujú uhrančivé Hitlerové oči, míňame zvukovú inštaláciu s mŕtvou Marylin Monroe atď. Na druhej strane autor prezentuje aj subtílnejšie výpovede a osobné znamenia: prvotné kresebné záznamy, chabo osvetlená postieľka v plexiboxe, obrázok s nápisom Mama a škrabancami na stene; fragmenty bývalých inštalácií (Olomouc, MXM Praha), veľká päťmetrová slepecká palica...
Výstavu je možné vnímať ako predbežnú rekapituláciu a vlastnú sebareflexiu autora po päťdesiatke ( výstavu príznačne uvádza bilboart s nahou figúrou muža, ktorý sa vlastnou rukou odstreľuje za ostnatým drôtom, pod ním nápis Moja generácia). V prípade Jiřího Davida stále ide o intelektuálny dištanc v dnešných časoch pretrvajúcej „sociálnej vyblednutosti“ (pojem J.D.).
V priebehu dvoch rokov je to tretia retrospektívna výstava autora, po GHMP v Prahe a Moravskej galérii v Brne (Predbežná retrospektíva, obe 2009, kurátor: Marek Pokorný) a zároveň je to aj najväčšia prezentácia Jiřího Davida na Slovensku vôbec.


Partnermi výstav sú Moravská galéria v Brne, České centrum v Bratislave. Výstavy potrvajú do 11. 4. 2010
 

Doc. Jiří David, narodený 1956 v Rumburku, žije a tvorí v Prahe.
Absolvent AVU Praha (1982-87), v rokoch 1987 - 1991 člen umeleckej skupiny Tvrdohlaví.
Od roku 2004 vedúci intermediálneho a konceptuálneho ateliéru na VŠUP v Prahe.
Zastúpený v štátnych a verejných zbierkach: NG Praha, MG Brno, GBR Louny, Múzeum umenia Olomouc, The Art Institute of Chicago, Ludwig museum Budapešť, Jack Tilton gallery Ney York, Palais Lichtenstein Viedeň a pod.

Viac na www.jiri-david.cz


Partneri projektu:

 

Moravská galéria Brno

České centrum Bratislava

 

 

 

Výstavy podporili:

 

Mediálni partneri:

 

 

O výstavách Jiřího Davida v GJK

TASR:

Jiří David zabral synagógu i Kopplovu vilu

 

STV  - Umenie 2010:

04.04. Umenie 2010 - Vizuálne umenie

/príspevok od 11:02 min/

 

Artyčok.tv:

BEŽNÁ RETROSPEKTÍVA 11.4.2010 Trnava Jiří David

 

TV.SME:

Aj vy mávate po žúrke hlavu ako z molitanu?

 

Trnava Sme:

V Trnave sa chystá prednáška i výstava českého konceptualistu


V Trnave vystavuje výtvarník, ktorého Klaus vykázal z Pražského hradu

 

České centrum Bratislava:

JIŘÍ DAVID - BEŽNÁ RETROSPEKTÍVA


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj