Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »Denisa Lehocká 1991-2010

Titul výstavy: Denisa Lehocká 1991-2010
Miesto konania: Kopplova vila GJK, Zelený kríček 3, Trnava
Kurátor:: Vladimír Beskid
Vernisáž: 21. apríl 2010 o 18:00 hod., Kopplova vila GJK
Trvanie výstavy: 21. apríl 2010 – 6. jún 2010

_mg_4040

Denisa Lehocká: 2010, detail

Výstava slovenskej umelkyne Denisy Lehockej (1971) predstavuje prvú ucelenejšiu rešerš jej doterajšieho smerovania za posledné dve desaťročia. Lehocká patrí k silnej generácií umelcov (R. Ondák, B. Ondreička, C. Blažo, M. Gavula, M. Tittel), ktorá razantne nastúpila v 90. rokoch na slovenskú scénu s neo- a post-konceptuálnymi stratégiami a preferovaním priestorových foriem umenia (objekt, inštalácia, prostredie, intervencia). Vychádza z konceptuálnej platformy, rozvíja však vlastný výtvarný jazyk, založený na ideovom koncentráte a „rozptýlených“ štruktúrach foriem a predmetov. Vytvára tak fyzicky takmer vyprázdnené prostredia s jednotlivými zastávkami, kde sa striedajú nasýtené záchytné body, tieto materiálne uzly a tiché pauzy, mlčiace napätia - tie dopĺňajú subtílnu kresbu feminíjneho spôsobu dotýkania sa vecí a ideí.
Lehocká buduje osobitý register každodenných predmetov a situácií: rozkladá ich v malých zoskupeniach na ploche stolov, umiestňuje na steny, zavesí ich, či kladie priamo na podlahu. Vznikajú tak krehké a zraniteľné „priestorové siete pamäte“, ideové projekcie v priestore.
Autorka kóduje svoje výtvarné správy v symbióze prírodných prvkov (kamienky, minerály, konáre, perly), umelých (mydlo, špagáty, nite, dosky) a umeleckých (sadrové odliatky, drobné objekty, senzitívne kresby). Systematicky vytvára trochu chaoticky mikrosvet potreby intimity, ukotvenia, zakorenenosti (časté používanie čierneho kruhu, alebo gule, spojenia bodov, motív výhonkov, či koreňov a pod.). Autorka tak prispieva k formovaniu odlišného modelu vizuálnej komunikácie v našom prostredí: namiesto tradičného dialógu s jednotlivým obrazom, vytvára otvorené vizuálne polia, ktoré popri fragmentárnosti a množstve detailov nestrácajú integritu celku a nutnú rezonanciu s vnímateľom.
V Kopplovej vile Denisa Lehocká predstavuje niekoľko vybraných prác z rokov 1991-2010, kde akcentuje prvé diela, ktoré vznikli ešte na akadémii začiatkov 90. rokov, cez práce, ktoré boli prezentované v zahraničí a ktoré sme na Slovensku nemali možnosť vidieť, až po aktuálnu inštaláciu v poslednej miestnosti pripravenú pre túto príležitosť. Osobitú pozornosť v jednom bloku venuje kresbe v podobe každodenných zápiskov a prvotných záznamov myslenia. Autorka tak znova potvrdzuje schopnosť vytvárať krehké siete znakov a vzťahov, citlivých spojení a efemérnych stretnutí.


Denisa Lehocká narodená 1971 v Trenčíne, absolventka VŠVU v Bratislave (1996). Jedna z kľúčových postáv slovenskej scény 90. rokov s medzinárodným renomé.
Výber z medzinárodných výstav: 2000 – Manifesta 3, Ľubľana; Body Space, Kunsthalle Basel; 2004 – Kunsthaus Bern; 2005 - Landscape, BVAK Utrecht; 2008 – medzinárodné trienále ITCA Národná galérie Praha; Cutting Realities, AC New York; 2009 – Fragile, St.Etienne. Zo samostatných prezentácií: 2005 - MG Brno; Utrecht; 2006 – RKF Praha; 2008 – Bastard Bratislava (spolu s Borisom Ondreičkom); ADP Krakov.


Napísali o výstave

Trnava Sme:
Trnavská galéria láka na štyri výstavy

 

gregi.net:
/Zdroj - Agentúra TASR/  
Tri výstavy a jednu expozíciu v galérii otvorili v jeden deň!

 

Artyčok.TV
DENISA LEHOCKÁ 1991-2010

 

Trnava Sme:
V galérii si možno obzrieť tiché pauzy aj mlčiace napätia


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj