Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »Premeny sochy

Prierez vývojom

Titul výstavy: Premeny sochy
(Koniarek-Štefunko-Kostka-Uher-Kompánek-Jankovič-Bartusz-Bartuszová)
Miesto konania: Synagóga – Centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava
Kurátor: Vladimír Beskid
Vernisáž: 30.06.2008 (štvrtok) o 18:00 hod
Trvanie: do 7. septembra 2008

premeny_sochy-v

 

Z prác J. Kostku (detail)


V umelecko-historickej oblasti a vo výstavnej stratégií Galérie Jána Koniarka v Trnave má nezastupiteľné miesto prezentácia a propagácia diela významného sochára Jána Koniarka (1878 Voderady – 1952 Trnava). V roku 2007 došlo k dvom dôležitým počinom galérie vo vzťahu k tejto osobnosti slovenského sochárstva: vydaniu reprezentatívnej monografie Sochár Ján Koniarek a otvoreniu reinštalácii stálej expozície jeho života a diela v novom krídle Kopplovej vily GJK pod názvom Ján Koniarek- zakladateľ moderného slovenského sochárstva.
Na základe týchto skutočností galéria pripravila výstavný projekt Premeny sochy, ktorý je venovaný 130. výročiu narodenia Koniarka. Výstava však retrospektívne neukazuje celoživotné dielo autora, ale z iného pohľadu sa snaží ukázať zakladateľskú rolu a výsostné postavenie Jána Koniarka v dejinách moderného slovenského sochárstva. Ide o prezentáciu vybraných siedmich kľúčových umelcov, ktorí boli súčasníkmi a nasledovníkmi Koniarka (hoci sa priamo nehlásili k jeho odkazu), rozvíjali v ďalších desaťročiach súčasný sochársky jazyk a svoj osobitý výtvarný program. 

premeny_sochy-01v

 

Súčasťou výstavy je aj dielo J. Jankoviča (Väzenie IV)

Popri niekoľkých komorných dielach Jána Koniarka (Alegória lodnej dopravy-torzo, Oráč, Dievča pod sprchou a pod.) sa na výstave predstavia diela sochárov, ktorí za zapojili do výtvarného diania už v medzivojnovom období. Budeme môcť porovnávať práce Fraňa Štefunka (1903 - 1974), Jozefa Kostku (1912-1996) a Rudolfa Uhra (1913-1987). Nasledujú autori, ktorí nastúpili na výtvarnú scénu už po druhej svetovej vojne – koncom 50. a začiatkom 60. rokov minulého storočia: Vladimír Kompánek (nar. 1927), Jozef Jankovič (1937), Juraj Bartusz (1933) a Mária Bartuszová (1936-1996).
Ide teda na koncentrovanej vzorke autorov a diel zaznamenať premeny slovenského sochárstva od 30-tich do 60-tych rokov 20. storočia, ukázať základné posuny a nosné tendencie vo výtvarnom dianí na domácej sochárskej scéne. Práve v závere sledovaného obdobia – v priebehu 60. rokov došlo k výraznej zmene vzorcov a prístupu v sochárskom svete: popri klasických žánroch (portrét, akt, figúra) a tradičných motívoch a znakoch z roľníckeho a dedinského prostredia, nastupujú iné spôsoby práce (objekt, prostredie, akcia; odlievanie, zásah, pneumatické tvarovanie atď.) a nastupujú motívy z mestského prostredia, geometrické štruktúry až po príslovečné dobové očarenie dobývaním vesmíru.
Pre rozsah a náročnosť vystaveného materiálu budú na výstave početné výpožičky zo zbierok popredných slovenských galérií (SNG Bratislava, GMB Bratislava, NG Nitra, ZG Senica a pod.).FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj