Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »Ondrej 4: Kapitalistický realizmus

Titul výstav: Ondrej 4 – Kapitalisticky realizmus
Miesto konania: Synagóga, Halenárska 2, Trnava
Kurátor: Juraj Štaffa
Vernisáž: 18.09.08 (štvrtok) o 19:30 hod.
Trvanie: do 26.10.08

ondrej_4-v

 

Ondrej 4: "Mierotvorca" a "Sexbomba"


Začiatok jesene je v Galérii Jána Koniarka venovaný generačnej výstave rodiny Zimkovcov (Ondrej Zimka *1937, Ondrej 4. *1975 a Milina Zimková *1979) v oboch hlavných výstavných priestoroch – Kopplovej vile aj Synagóge. 
V súvislostiach moderného slovenského umenia sa pomerne často stretávame s rodinami, v ktorých výtvarný talent prechádza z otca na syna či dcéru a neskôr i na ďalšie príbuzenstvo. Zimkovci vstúpili na slovenskú výtvarnú scénu v časovom rozpätí uplynulých štyridsiatich rokov a ich tvorba je navonok diametrálne rozličná, hoci v nej nájdeme zakódované vnútorné súvislosti, dané najmä typickým intelektuálnym zázemím rodiny.

Sochár Ondrej 4. patrí k mladým zjavom slovenskej výtvarnej scény. Ako je pre túto generáciu typické, jeho žánrový záber je ešte široko koncipovaný – od komorných plastík až po monumentálne realizácie. Nevyhýba sa žiadnym experimentom v technikách ani materiáloch, hoci v poslednej dobe sa sústredil najmä na železo a klasický bronz, ktoré často spája s rozmanitými industriálnymi fragmentmi, vnášajúcimi do vytvorených kompozícií novú, provokatívnu poetiku. Jeho túžba preniknúť k odvekej podstate materiálu spôsobuje, že svoje bronzy odlieva s priateľmi sám, aby upevnil recipročný a obohacujúci vzťah medzi hmotou a sochárom.

ondrej_4-01v

 

Kapitalistická realita?

Umelecký svet Ondreja 4., to je moderný svet techniky prepojený s aktuálnym svetom ľudí. Je to svet mechanizmov a zbraní – dokonalý, exaktný, chladný a nebezpečný, ale zároveň i svet ľudí – svet vášní, lásky i nenávisti, ale i prostých ľudských citov. Potrebnú ľahkosť a vtip mu často dodávajú konkrétne názvy jednotlivých diel vo forme metafory alebo slovnej hračky. Šikovne znázorňuje rozporuplnosť dnešnej doby, ktorá je viac ako zrejmá: žiarivé, lesklé Venuše skrývajú vo svojich krivkách mrazivý príznak smrtonosných striel, za obranným štítom mierotvorcu tušíme nové nebezpečenstvá, a atraktívna, ligotavá sexbomba je väčšmi hrozivá ako lákavá. Predstavujú „kapitalistický realizmus“ – máme sa lepšie, dýchame slobodnejšie, predsa však v mantineloch, ktoré nám niekto naordinoval.


Ondrej 4. sa narodil 28. augusta 1975 v Bratislave. V rokoch 1993 – 99 študoval na VŠVU v Bratislave (prof. J. Jankovič) a v roku 1997 na Univ. Of New Castle vo Veľkej Británii. Od roku 1995 je členom spolku výtvarníkov Slovenska. V roku 2005 získal cenu Gerarda H. Muelensteena. V roku 2006 sa zúčastnil tvorivého pobytu v Cité Internationale des Arts v Paríži. Žije a tvorí v Bratislave (Stupave).FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj