Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »Tibor Huszár - Retrospektíva

Titul výstavy: Tibor Huszár - Retrospektíva
Miesto konania: Synagóga – Centrum súčasného umenia, GJK, Halenárska 2, Trnava
Vernisáž: 28. júna 2007 (utorok) o 18:00 hod.
Trvanie výstavy: 28.6.2007 - 31.8.2007


1281090412tibor-huszar--pozvanka

Z cyklu Leopoldov

Známy a medzinárodne uznávaný slovenský fotograf Tibor Huszár (nar. 1952), patrí medzi popredných európskych fotografov. Do povedomia sa najviac dostal fotografickými cyklami Cigáni a New York – mesto tolerancie, ktoré mu vyšli aj knižne. Dlhé roky pôsobil úspešne i v zahraničí. Hoci pracoval s rôznymi žánrami umeleckej aj dokumentárnej fotografie, v jeho tvorbe dominuje hlavne človek a ľudská tvár. Portrétoval slovenské i svetové osobnosti, ale sú to práve tváre obyčajných ľudí, ktoré dodávajú jeho tvorbe osobitý a nenapodobiteľný rukopis. Svoje modely neštylizuje, trpezlivo čaká na okamih, „keď dokáže zachytiť ich dušu“. Nehladiac na technický pokrok v digitálnej fotografii, stále používa klasický čiernobiely film, pričom zachováva svoj vysoký štandard. Čierna komora a vyvolávanie fotiek preňho nepredstavujú mechanickú činnosť, ale sú nedeliteľnou súčasťou tvorivého procesu, dobrodružstva a magickej alchýmie.

Na výstave v trnavskej synagóge bude prezentovaných séria dvadsiatich šiestich fotografií, ktoré vytvoria prierez dlhším obdobím autorovho bohatého života. Ako napovedá názov retrospektíva, v expozícii nebudú chýbať fotografie z jeho známejších cyklov, ale ani menej poznané práce z prostredia leopoldovskej vzbury väzňov, portrétov, či dokonca krajinka. Pri príležitosti autorových nedávnych narodenín a okrúhleho jubilea (55 rokov) umožňuje trnavská výstava priblížiť a spoznať prácu jedného z najvýznamnejších slovenských fotografov.

img_5509

New York

Tibor Huszár - narodil sa 16.6.1952 v Réci pri Bratislave. Absolvoval katedru fotografie pražskej FAMU pod vedením profesora Jána Šmoka. Už pred štúdiom i počas neho fotografoval pre rôzne časopisy a médiá. S úspechom dokumentoval aj divadelný život - vyhral Svetové trienále divadelnej fotografie v Novom Sade (1983). Začiatkom deväťdesiatich rokov odišiel do New Yorku, kde pracoval ako nezávislý fotograf a pedagóg. Vydal publikácie Cigáni (1993), Portréty (1995), Koloman Sokol (1998) a Portréty (2000). Momentálne žije a pôsobí na Slovensku.


Oznam

Stála expozícia
sochár Ján Koniarek
je odinštalovaná. Otvorená bude v roku 2021.

Podujatia


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj