Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »Pavel Pecha Dva Svety

Autor, titul výstavy: Pavel Pecha Dva Svety
Miesto konania: Kopplova vila GJK, Zelený kríček 3, Trnava
Kurátori: Václav Macek, Adriana Čeleďová (GJK)
Derniéra: 12. septembra 2007 (streda) o 18:00 hod
Trvanie výstavy: 9. 8. 2007 – 12. 9. 2007

pecha1

z cyklu: Moje intuitívne divadlo

Dva svety Pavla Pechu

Výstavný projekt Pavla Pechu – Dva svety – predstavuje najkomplexnejšie autorovu tvorbu v Trnave a na Slovensku vôbec. Prezentuje sériu z dvoch autorových cyklov. Cyklus – Moje intuitívne divadlo – je sériou čiernobielych fotografií zaraďovaných do kategórie inscenovaná fotografia. Pavel Pecha v nich „vykročuje“ do exteriéru, na horizonte lúk a polí režíruje imaginatívne divadlo. Nositeľom hry a imaginácie sa stávajú aj použité kulisy, ktoré dotvárajú snové scény.
V jeho príbehoch vystupujú ženy a muži bez slov, dialógy vznikajú v našich predstavách, všetko sa odohráva mimo reálneho sveta. Ako hovorí Pavel Pecha: „Žijem v dvoch svetoch. Jeden je reálny, druhý ako alternatíva, vytvorená z negatívu nectností reálneho sveta. Ten druhý má pre mňa väčšiu cenu. Je mojím zrkadlom či obrazom.“
Najnovší autorov cyklus – Maľba fotoaparátom – opustil naratívnosť predchádzajúcich fotografií, autor vylúčil postavy a kulisy, z exteriéru prešiel do „interiéru“ samotnej fotografie. Novinkou je použitie odlišného výtvarného jazyka. Pavel Pecha sa priblížil k abstrakcii. Maľuje digitálnym fotoaparátom farebné štruktúry interného sveta, pridáva farebné fragmenty, analyzuje jazyk maľby s použitím nemaliarskeho predmetu – fotoaparátom. Od „dokumentovania“ divadelného sveta sa posunul ku skúmaniu schémy výtvarného jazyka, fotoaparát je len sprostredkovateľom autorovho zámeru. 
Pavel Pecha prezentuje svoje Dva svety, ktoré sa navzájom nevylučujú, naopak, dokážu paralelne plynúť vedľa seba.

pecha4

z cyklu: Moje intuitívne divadlo

Pavel Pecha (1962) žije a tvorí v Trnave. V rokoch 1984 – 1987 absolvoval Inštitút výtvarnej fotografie v Opave. O dva roky neskôr (1989 – 1994) začal štúdium na Katedre fotografie FAMU (Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění) v Prahe.
Pavel Pecha je vo svete fotografie etablovaný už niekoľko rokov, zúčastňuje sa významných medzinárodných výstavných projektov a fotografických workshopov. Jeho diela sú zastúpené najmä v zahraničných zbierkach (napr. Múzeum moderného umenia v Houstone, USA).
Výstava v Galérii Jána Koniarka má ambíciu priblížiť uznávaného autora slovenskému publiku.


Oznam

Stála expozícia
sochár Ján Koniarek
je odinštalovaná. Otvorená bude v roku 2021.

Podujatia


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj