Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »Obrazové spojenie

maďarské umenie zo zbierok Galérie súčasných maďarských umelcov v Dunajskej Strede

Titul výstavy: Obrazové spojenie
Miesto konania: Kopplova vila GJK, Zelený kríček 3, Trnava
Kurátori: Gábor Hushegyi, Vladimír Beskid
Vernisáž: 29. marca 2007 (štvrtok) o 18:00 hod., Kopplova vila GJK
Trvanie výstavy: 29.3.2007 13.5.2007

feher-laszlo-uennep-elott-pred-sviatkom-before-the-holiday

Fehér László Ünnep előtt /Pred sviatkom/

Galéria súčasných maďarských umelcov (GSMU) patrí medzi prvé neštátne, nadačné zbierkotvorné inštitúcie na Slovensku po roku 1989. Idea zbierky maďarských umelcov pochádza z roku 1993 a jej autorom bol budapeštiansky výtvarník, rodák z Nových Zámkov Lajos Luzsica. Nadácia realizujúca ideu maďarskej zbierky výtvarného umenia pôsobí v Dunajskej Strede pod patronátom mestskej samosprávy od roku 1994, prvú výstavu sprístupnila v roku 1995, v súčasnosti sídli vo Vermesovej vile (v budove bývalého detašovaného pracoviska Slovenskej národnej galérie).
Bohatú zbierku nadačnej galérie tvoria výtvarné diela darované autormi z Maďarska a výtvarníkmi maďarskej národnosti zo Slovenska, Čiech, Rakúska, Nemecka, Švajčiarska, Ukrajiny, Rumunska, Chorvátska, Slovinska, Grécka ale aj z USA. Odborným garantom tvorby zbierky sa stal historik a kritik výtvarného umenia Lajos Lóska, redaktor odborného periodika Új Művészet (Budapešť).

Prezenatácia výberu zo zbierky GSMU v priestoroch Galérie Jána Koniarka akcentuje diela autorov, pôsobiacich na území Maďarska a poskytuje prierez najdôležitejšími výtvarnými zoskupeniami, školami, smermi, ktoré sa stali kľúčovými v posledných troch desaťročiach. Zastúpená je tzv. veľká generácia 60. rokov, ale aj medzinárodne etablovaná post-moderná generácia mladých autorov „radikálnej eklektiky“, „novej senzibility“ z prvej polovice 80. rokov. 
Na výstave sa prezentuje celé spektrum prístupov: figurálne kompozície (Lászlo Fehér, El Kazovskij, Pál Deim), rozličné polohy abstrakcie, predovšetkým geometrickej ( Imre Bak, István Nádler, János Fajó, János Szirtes), práce so zapojením fotografie (Zsigmond Károlyi, Sándor Pinczehelyi, Atila Csáji), koncepty, objekty a sochy (László Lakner, Gábor Heritesz, István Birkás, Gábor Heritesz) a pod.

Výstava Obrazové spojenie predstavuje aj prvý výstavný projekt v novej dramaturgii výstav Galérie Jána Koniarka pravidelne predstavovať popredné domáce aj zahraničné muzeálne a galerijné zbierky.


Oznam

Stála expozícia
sochár Ján Koniarek
je odinštalovaná. Otvorená bude v roku 2021.

Podujatia


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj