Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »Michal Czinege: Double Scapes

Titul výstavy: Michal Czinege: Double Scapes
Miesto konania: Synagóga – Centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava
Kurátor: Vladimír Beskid
Projektová spolupráca: Juliana Mrvová
Vernisáž: 15. marca (štvrtok) o 18.00 hod.
Trvanie výstavy: 15.3.2007 – 3.5.2007

czinege-3

výstava Double Scapes

Autorský projekt mladého slovenského umelca Michala Czinegeho (1980) sa zaoberá vzájomnou koexistenciou maľby a priestoru: pôsobením výseku krajiny na vnútorný priestor, v ktorom sa ocitá a naopak, pôsobením osobitého interiéru na samotnú maľbu a jej vnímateľnosť.
Czinegeho inštalácia pozostáva z dvoch pohľadov na tú istú situáciu v krajine, invertovaním čierno-bielej farebnosti sa v jednom poli odohráva videnie cez deň a v druhej časti nočné videnie. Dve rozmerné transparentné sieťky (maľované hubkou) v momente stretnutia a prekrývania vytvoria dvojitý pohľad (double scapes) na identickú scénu.
Samotnou témou maľby je krajina na hranici rozoznateľnosti, ktorá vznikla na základe fotografického záznamu z brehu Dunaja. Krajina je prenesená z exteriéru do interiéru a zároveň je „premiestnená“ v čase a z jedného miesta na iné. Rozmer siete navodzuje fyzický pocit prenosu krajiny, stáva sa akýmsi filtrom, a vďaka svojej priehľadnosti sa spája s okolitým priestorom. Dôležitým momentom je zároveň premenlivosť maľby samotnej aj vzhľadom na pohyb diváka, z rôznych uhlov je viac či menej rozoznateľná.
Maľba spája vonkajšie prostredie s vnútorným presne opačným spôsobom, ako keď sledujeme krajinu cez okno, tu vnímame interiér cez obraz krajiny. Tým, že je maľba priehľadná, stáva sa krajina efemérnejšou, „je aj nie je tu“, stáva sa akoby spomienkou, stopou niečoho už minulého. Maľba na sieti je zároveň medzerou v priestore, chybou videnia implantovaním ďalšieho obrazu...

czinege-1

Michal Czinege: Double Scapes

Michal Czinege: narodený 1980 v Bratislave. Štúdium: Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave 2000-06 (ateliér prof. I. Csudaia). 2006 – 1. miesto v súťaži Maľba 2006 - Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo. Od roku 2006 – doktorand na VŠVU v Bratislave.
Z výstav: 2006 – PitoreSKa, Wannieck Gallery Brno; 2006 -Lost Island, Tranzit Bratislava, 2006 - Contemporary Art From Slovakia, European Central Bank, Frankfurt n.M. , 2005 - New Connection, Museumsquartier 21, Viedeň; Essl Awards, Galéria Medium, Bratislava; 2004 – Farbi100 /dikOBRAZovo, GJK Trnava.


Oznam

Stála expozícia
sochár Ján Koniarek
je odinštalovaná. Otvorená bude v roku 2021.

Podujatia


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj