Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »Katarzyna Kozyra: V umeni sa sny stavajú skutočnosťou

Autor, titul výstavy: Katarzyna Kozyra, „V umení sa sny stávajú skutočnosťou“
Miesto konania: Synagóga – centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava
Kurátori výstavy: Hanna Wróblewska, (spolupráca za GJK - Vladimír Beskid)
Vernisáž: 10 mája 2007, o 18:00 hod.
Trvanie výstavy: 10.5.2007 - 20.6.2007

kozyra

z  videa Cheerleader

Svojmu poslednému mnohovrstvovému projektu „V umení sa sny stávajú skutočnosťou“ sa poľská výtvarníčka Katarzyna Kozyra venuje od roku 2003. Jeho súčasťou sú situácie, filmy, polodivadelné predstavenia a happeningy s účasťou publika. Pri tvorbe svojich diel pôsobí vždy ako režisérka, hlavná aktérka a zároveň ako figúrka v rukách svojich radcov – Glorie Viagra a Maestra – ktorí jej pomáhajú stelesňovať rôzne úlohy a postavy. Berlínsky transvestita Gloria (ktorého autorka považuje za vzor „pravého ženstva“) a Maestro (učiteľ operného spevu Grzegorz Pitulej) uvádzajú svoju zverenkyňu Kozyru do afektovaného sveta plného strojenosti, konvencií a póz. Všetky tieto prvky sa objavujú v každej z umeleckých kreácií, ktoré Kozyra predstavuje – či už ide o opernú divu, homosexuála – transvestitu, Olympiu z Offenbachovej opery, či Snehulienku zo známej rozprávky.

Na výstave v Trnavskej synagóge pezentuje 12 videí (5 premietacích plôch a 7 obrazoviek). Každé je stenami oddelené do samostatného, uzavretého priestoru. V známejších videách ako „Kastrát“, alebo „Cheerleader“ sa autorka pohráva s hľadaním hraníc sexuálnej identity a rúca zažité spoločenské konvencie mužsko – ženských svetov. Inokedy paroduje a vtipne upravuje notoricky známe príbehy, čoho príkladom je video „Winter’s Tale“. Väčšinu projekcií je ťažko zaradiť do konkrétneho žánru; filmy s otvoreným koncom balansujú medzi komédiou, hororom, muzikálom, operou a operetou. K prezentovaným dielam je priradený aj dokument o tvorbe a pozadí celého projektu. Samotná výstava je súčasť Kozyrovej európskeho turné (Wroclaw, Brno, Budapešť a.i.)

Katarzyna Kozyra - rodáčka z Varšavy (1963), autorka mnohých kontroverzných sôch a videoinštalácií, predstaviteľka tzv. kritického umenia. Študovala na Akadémii výtvarných umení vo Varšave (1988 – 93) v ateliéri prof. Grzegorza Kowalského. Preslávila sa najmä prácami „Pyramída zvierat“ (93), v ktorej drasticky reflektuje problém smrti, alebo videom „Mužské kúpele“ (99), za ktoré dostala zvláštnu cenu poroty 48. Medzinárodného bienále umenia v Benátkach. Kozyra sa musela pretransformovať do mužskej podoby (umelé ochlpenie, silikónový sexus), aby takýmto rafinovaným spôsobom získala prístup do mužského sveta.


Oznam

Stála expozícia
sochár Ján Koniarek
je odinštalovaná. Otvorená bude v roku 2021.

Podujatia


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj