Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »Daniel Bidelnica

výber z tvorby

Titul výstavy: Daniel Bidelnica - výber z tvorby
Miesto konania: Kopplova vila GJK, Zelený kríček 3, Trnava
Kurátor: Juraj Štaffa
Vernisáž: 26. júna 2007 (utorok) o 18:00 hod.
Trvanie výstavy: 26.6.2007 -  5.8.2007

img_5446

Daniel Bidelnica, Mexico

Akademický maliar Daniel Bidelnica patrí medzi popredných predstaviteľov strednej generácie slovenských výtvarníkov. Jeho práce dobre poznajú i v zahraničí. Hoci jeho tvorba má charakteristický rukopis, zároveň prebieha procesom tvorivého hľadania a výtvarných experimentov. Pre expozíciu v GJK bola vybraná pestrá séria olejomalieb, tapisérií a (trochu netypicky) objektov. Niektoré z tapisérií budú prezentované po prvý krát na klasickej výstave. Celkovo 54 vystavených exponátov predstavuje akýsi pokus o prierez autorovou tvorbou od začiatku deväťdesiatich rokov až po dnešok. Slúžia zároveň ako pocta umelcovi, ktorý tento rok oslávil okrúhle jubileum.

„Tvorba Daniela Bidelnicu je založená na prapodstate ľudskej existencie, na základných harmóniách, ktoré vznikali v dávnej histórii ľudstva. Vo svojej tvorbe sa vracia k týmto systémovým predstavám o svete ako základným elementom“ zem, vzduch, voda a oheň. Tieto predstavy nás vedú k bipolárnym prakvalitám, aktívnemu a pasívnemu princípu, či známemu východoázijskému bipolárnemu systému jing-jang. Bidelnica stavia do protikladu tieto prakvality vo výtvarne spodobených vizuálnych predstavách, ako napr. motív a pozadie, rovnováha a napätie, symetria a asymetria, či v absolútnych kategóriách: krása a ošklivosť. V jeho diele prevládajú pozitívne kvality, teda napr. aktívny princíp nad pasívnym, krása nad ošklivosťou, symetria nad asymetriou, rovnováha nad napätím, motív nad pozadím a teda aj idea (obsah) nad formou. (...)“.
Štefan Mero


Daniel Bidelnica sa narodil 16.02.1957 v Nitre. Po absolvovaní Strednej umelecko – priemyselnej školy v Bratislave pokračoval v štúdiu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave – oddelenie monumentálneho maliarstva ((1977 – 83). Od roku 1983 je umelcom v slobodnom povolaní. Vo svojej tvorbe sa okrem voľnej maľby venuje aj grafike, plastike a tapisérii. Je členom spoločnosti voľných výtvarných umelcov. Žije a tvorí v Bratislave. Vystavoval doma aj v zahraničí: Bratislava, Praha, Paríž, Viedeň, Budapešť, Krakov, Rím, Stuttgart, Ammersfort, Lisabon, Baku, Alma – Ata, Káhira, Vancouver, Oaxaca, Rio de Janeiro, a.i.


Oznam

Stála expozícia
sochár Ján Koniarek
je odinštalovaná. Otvorená bude v roku 2021.

Podujatia


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj