Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »SUPERNOVA

 súčasné britské umenie

Titul výstavy: SUPERNOVA
Vystavujúci autori: Haluk Akakce, Phillip Allen, Keith Coventry, Liam Gillick, Gary Hume, Sarah Morris, Dan Norton, Toby Paterson, Tony Swain, Jane a Louise Wilson, John Wood a Paul Harrison, Richard Wright, Toby Ziegler
Miesto konania: Kopplova vila GJK, Zelený kríček 3, Trnava
Kurátori: Caroline Douglas, Vladimír Beskid
Trvanie výstavy: 18. 5. 2006 – 2. 7. 2006
Vernisáž: 18.mája o  18.00, Kopplova vila GJK

supernova-pozvan1

z pozvánky Supernova 


Výstavný projekt pod názvom SUPERNOVA prezentuje štrnásť súčasných britských výtvarníkov/čok strednej a mladšej generácie. Fenomén supernovy sa vzťahuje na hviezdnu explóziu, ktorej výsledkom je zánik hviezdy alebo jej radikálna transformácia. V tomto prípade názov poukazuje na isté „zlyhanie“ modernizmu a jeho transformáciu z pohľadu umelcov mladšej generácie.

Ich spoločnou platformou je redefinovanie modernizmu a jeho vizuálnej kultúry predovšetkým v oblasti architektúry, purizmu a geometrickej abstrakcie. Jej protagonisti vedome nadväzujú na kľúčové osobnosti moderny (Victor Pasmore, Le Corbusier, Ben Nicolson, Piet Mondrian a pod.). Programovo pracujú s ich výtvarným jazykom, avšak manipulujú s ich znakmi s istým odstupom, nadhľadom či ironickým komentárom. Výstava prináša aj zaujímavé mediálne rozvrstvenie: rozmerné geometrické kompozície Gary Huma, Sarah Morris či Tobyho Zieglera, architektonický objekt Liama Gillicka z hliníku a plexiskla, videopráce Jane a Louise Wilsonových a Haluka Akakcea až po počítačové interaktívne animácie Dana Nortona.

Výstava Supernova je súčasťou dlhodobej stratégie trnavskej galérie prezentovať súčasné vizuálne umenie v medzinárodnom kontexte a zároveň projekt poskytuje širšej slovenskej verejnosti ojedinelú možnosť zoznámiť sa s aktuálnymi výtvarnými tendenciami na britskej scéne. Výstavu sprevádza aj 56 stranový katalóg s reprodukciami vystavených diel. Dôležitou súčasťou projektu je program edukačných aktivít orientovaný predovšetkým na žiakov a študentov základných a stredných škôl s možnosťou praktického overenia si ponúkaných výtvarných ideí a riešení, ktoré výstava prináša.


Na stiahnutie

SUPERNOVA pozvánka


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj