Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »AKO PRVÝ VŽDY TEN TRETÍ

Autori, titul výstavy: M. Marenčin, J. Ondzik, AKO PRVÝ VŽDY TEN TRETÍ
Miesto konania: Kopplova vila GJK, Zelený kríček 3, Trnava
Kurátori: Viktor Frešo
Vystavujúci autori: Martin Marenčin, Jozef Ondzik
Otvorenie výstavy: 3. november 2005
Trvanie výstavy: 4. november - 4. december 2005

Martin Marenčin a Jozef Ondzik predstavujú v Galérii Jána Koniarka v Trnave dva autorské súbory dokumentárnej fotografie. Podstatnú časť jedinečných pohľadov na súčasné Slovensko predstavujú výsledky dvoch grantových programov pre dokumentárnych fotografov, prostredníctvom ktorých obaja autori dostali šancu predstaviť svoju víziu o aktuálnej slovenskej realite. Oba programy sú verejnosti známe už niekoľko rokov - v jednotlivých ročníkoch priniesli zásadné príspevky k slovenskému vizuálnemu umeniu. Spomeňme dokumentárne projekty Martina Kollára, Andreja Bána, Lucie Nimcovej, Andreja Balca a Tomkiho Němca. Martin Marenčin a Jozef Ondzik ako členovia občianského združenia Slovenská dokumentárna fotografia stáli pri zrode oboch grantov a obaja sa postupne stali ich držiteľmi.

martin_marencin_z_cyklu_slowly_slovakia_2001-04

Martin Marencin: Z cyklu Slowly Slovakia, 2001-04

Jozef Ondzik (1964) pracoval od roku 2002 na Obrazovej správe o stave krajiny pre Inštitút pre verejné otázky. Podtitul jeho správy znel "Z dediny do mesta". Témou boli výrazné rozdiely medzi jednotlivými regiónmi Slovenska. Výsledkom je osobná výpoveď prostredníctvom čiernobielych fotografií prezentovaná knižne aj na výstavách. Jednotlivé fotografie sa dotýkajú najrôznejších prostredí v teritóriu celej našej krajiny a glosujú stav spoločnosti v jej rozličných oblastiach. Irónia, humor, sociologizujúci pohľad, ale aj silná citová angažovanosť sú mu vlastné, veď rozpráva príbehy zo sveta, v ktorom žije.

Martin Marenčin (1956) v roku 2003, podobne ako Andrej Bán rok pred ním, vytváral výpoveď o Slovensku v grantovom programe Photodocument.sk agentúry Vaculik Advertising. Počas tohto obdobia nadviazal na svoj rozsiahly, od roku 2001 vznikajúci projekt Slowly Slovakia, ktorý rozvíja do dnešných dní. Výsledkom je sarkastický pohľad na konzumnú spoločnosť plnú paradoxov, degradácie medziľudských vzťahov, ľahostajnosti ku krajine a základným ľudským hodnotám. V žiadnom prípade však nejde len o akúsi kritiku spoločnosti. Vo farebne agresívnych a výrazne expresívnych fotografiách, často väčších formátov, sú zašifrované odpovede na najzákladnejšie otázky zmyslu ľudského bytia.

Spoločná výstava prezentujúca výber z Obrazovej správy o stave krajiny Jozefa Ondzika a Slowly Slovakia 2001 - 2004 Martina Marenčina je na piatej zastávke pri svojom putovaní slovenskými galériami. Po Východoslovenskej galérii v Košiciach, Štátnej galérii v Banskej Bystrici, Považskej galérii umenia v Žiline a Nitrianskej galérii v Nitre sa autori predstavia od 4. novembra do 4. decembra 2005 v Galérii Jána Koniarka v Trnave.

Aj toto piate zastavenie sľubuje okrem vizuálneho zážitku niekoľko prekvapení. Jedným z nich je netradičný kurátor výstavy, ktorým je mladý umelec Viktor Frešo, známy ako príslušník skupiny Egoart. V čase vernisáže, ani počas výstavy, nebude fyzicky prítomný v galérii, dokonca vystavované fotografie nikdy nevidel. Vernisážovému publiku sa prihovoril prostredníctvom mobilného telefónu. Táto akcia kladie otázky o stave teoretikov, historikov, kritikov a kurátorov v slovenskej fotografii, ale aj všeobecnejšie, o význame kurátora vo výtvarnom projekte a ešte viac o inflácii verbálneho prejavu.

Spracované na základe textu Jozefa OndzikaFacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj