Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »V galerijnej záhrade

jarmočná atmosféra v priestoroch galérie

Názov podujatia: Netradičný trnavský jarmok 
Termín: 17.9.2020 (Št) 14.00 – 21.00
vstup voľný

Program:
14:00 – 21.00 dizajnoví predajcovia v areáli Koppelovej vily / Kubik, Remini, Slovenské centrum dizajnu - časopis Designum/
16:30 – koncert Lucie Lužinskej
18:00 – otvorenie troch výstav v Koppelovej vile:
ANTROPORARY
Andrea Bartošová: Za oknom
Martin Kochan: Od emócii k tvaru
19:00 – koncert Stroon

Občerstvenie:
Vinko Klimko Modra

FEFE cafe


Podujatie na FB:
V galerijnej záhrade

 

september_jarmok

Lucia Lužinská a Frantisek Báleš - Maľovanie zvukom (Sound painting)

žáner - jazz, groove, worldmusic

Lucia Lužinská prešla cez éru herectva, muzikálov, Radošinského naivného divadla, cez vlastné popové nahrávky, aj jazzové albumy, veľa cestovala, vystupovala a spolupracovala so zvučnými menami, až sa udomácnila v jazzovom žánri, z ktorého čerpá a zároveň z neho pravidelne vylietava. Láska k hudbe, objavovaniu a poznávaniu ju vedie ďalej a tak stále experimentuje, v súčasnosti najmä s elektronickým zariadením- looperom- vdychuje hlas, vlastné melódie a aranžmány napríklad sanskritským mantrám, či detským riekankám aj ľudovým piesňam a zámym popovým skladbám. Toto všetko tvorivo votkáva aj do jazzových skladieb. Koncerty skladá z kúskov všetkého, čo má rada a neustála hravosť dáva priestor vytvárania niečoho v danom momente. Jej vystúpenia sú plné hravosti, farieb, na svoje si prídu dospelí a nezriedka aj detský divák s nadšením odchádza z jej vystúpení. Dalo by sa povedať, že Luciine vystúpenia presahujú konkrétny žáner. Nad všetkým vládne radosť s hudby, hravosť, potreba objavovania a posúvania hraníc. Nebojí sa vystúpiť zo zóny komfortu, pritom však jej hudba zostáva veľmi melodická a zrozumiteľná. Verí, že každý dostane toľko, koľko je schopný sa otvoriť. Aj preto sa obklopuje zrelými a tvorivými hudobníkmi.

Lucia si tentoraz na spoluprácu prizvala klavíristu Františka Báleša, ktorý okrem toho, že je aktívny inštrumentalista a pedagóg, vkusne prearanžováva populárne piesne do sofistikovaných a príťažlivých jazzových foriem, tiež ako obdivovateľ poézie zhudobňuje básne známych autorov a tiež svoje vlastné.

Ich stretnutie v Trnave je originálnym, neopakovateľným stretnutím s autentickým programom vytvoreným pre Galériu Jána Koniarka v Trnave. 

Stroon

Stroon je pulzujúcim elementom na slovenskej hudobnej scéne. Nielen vďaka vibrafónu, ktorý je jeho hlavným nástrojom, ale aj vďaka škále projektov a spoluprác, v ktorých necháva svoj rukopis. Zasnenosť, kontemplácia, snaha o beztiažovosť, konceptualita, to všetko vo vnútri. Modalita, rytmické štruktúry, minimalizmus, skreslenie, synthové plochy a proto-melodika navonok. Svoje živé hrania sa snaží vždy prispôsobiť miestu, času a divákom. Preto v jeho setoch môže zaznieť skorá elektronika, akustické kompozície, dystopické improvizácie, solárne prelúdia, ale aj jeho najnovšia tvorba. Tá je na svete od 21.mája 2020 na LP/digital vo vydavateľstve Deadred Records / Starcastic a má názov Temple Timbre Embers.

Formálnym konceptom albumu Temple Timbre Embers je súčasná chrámová hudba. Chrámová len po formovej stránke, obsahovo bez náboženskej tematiky. V kompozícii a zvuku ôsmich skladieb je snaha o zachytenie majestátnosti, veľkoleposti a hutnosti organovej hudby a sprostredkovaní tohto ohromujúceho zážitku návštevníkovi klubu alebo festivalu. Zároveň je tu zrejmé aj prepojenie na klubovú tanečnú elektroniku, ktorá sa pripomína „flumeovskými” syntezátormi. Hudba je tanečná, nie však navonok, skôr pulzuje a vťahuje človeka prežívať rytmus, pri ktorom sa ale nemusí fyzicky hýbať. Obsahovým leitmotívom albumu je téma lásky, energie, radosti a priestoru. Stroon album venuje svojej priateľke Kláre, energii, ktorá sa objavuje v blízkom vzťahu. Túto inšpiráciu premietol aj do samotných názvov skladieb.

Stroon na seba upozornil v roku 2010 debutom Ruine Noire, ktoré si vyslúžilo veľmi pozitívne ohlasy. Odvtedy takmer každý rok prináša správu o svojom momentálnom hudobnom smerovaní. Smithereens, Triple Farewell a Impermanence pre neho znamenali objavovanie vlastného “elektronického” jazyka, ku ktorému postupne pripájal vibrafón. Dané skúmania vyvrcholili singlom Astatine, ktorý sa hneď po vydaní stal jednou z najhranejších skladieb v rotácii Rádia_FM. Krátke EP Chosen Months z roku 2015 bolo prudkým návratom k jeho metalovým koreňom. Solar Preludes z roku 2016 spojili protikladné svety skreslenej gitary a vibrafónu do elektronickej formy. Album bol v rámci Radio_Head Awards nominovaný v dvoch kategóriách. V rámci festivalu k RHA sa Stroon predstavil aj s kompozíciou Songs of Concealed Amplitude písanou pre ansámbl, elektroniku a soprán. Ťá vyšla začiatkom roka 2020 ako prvý release na jeho značke Frequent Fires. Po Vice Laboratory (2018) je jeho najnovší počin druhým albumom vydaným na vydavateľstve Deadred Records. 

Okrem vydávania svojich sólových albumov, bol, resp. je členom rôznorodých formácií a ansámblov (PPE, Cluster Ensemble, Veni Ensemble). Veľkú časť jeho tvorby predstavuje hudba pre divadelné predstavenia (Jumika, Vegánska Apokalypsa, Folklore not War, Artina & Onno), filmy (Ócuka, Parralel, Ikony), či site-specific performance (Biela Noc, Signal), eventy (Zlatý Klinec) a reklamy (J&T Banka). Podieľal sa na projekte Play Dow Jones, ktorý získal cenu bronzového leva na festivale Cannes Lions 2016. Spolupracoval na niekoľkých aplikáciách a hrách, či už ako autor hudby, alebo ako sound dizajnér (Pištove Vajcia, Vulkanist, Hellmut). Sólovo odohral za posledných desať rokov množstvo koncertov na Slovensku aj v zahraničí.
 

stroon-by-jan-kucaFacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj