Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »Večer otvorených dverí

Večer otvorených dverí pri príležitosti otvorenia zrekonštruovanej Synagógy - Centra súčasného umenia

Názov podujatia:
Večer otvorených dverí
Termín konania: 28. január 2016 (štvrtok), 19:00
Miesto konania: Synagóga - Centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava
 

plagaCC81t-a2-tlacCC8C-klezmer-2

Galéria Jána Koniarka v Trnave pri príležitosti znovuotvorenia Synagógy - Centra súčasného umenia po rekonštrukcii, pripravila podujatie Večer otvorených dverí dňa 28. januára 2016 s programom:
- od 17.00 – prehliadka synagógy a putovnej výstavy Synagógy strednej a východnej Európy 1782-1944
- od 19.00 – koncert Pressburger Klezmer Band


Po osemmesačnej prevádzkovej prestávke bude synagóga sprístupnená verejnosti. Táto udalosť je vyvrcholením novodobej histórie synagógy, ktorej počiatok sledujeme od prelomu rokov 1993 – 1994. Od tohto obdobia jej priestory saturujú potreby Galérie Jána Koniarka, čomu predchádzala čiastočná rekonštrukcia. Po osemnástich rokoch prevádzky vznikla v roku 2012 iniciatíva na opätovnú rekonštrukciu. S využitím Európskych fondov a s podporou Ministerstva pôdohospodárstva sa podarilo v roku 2014 pripraviť projekt na revitalizáciu objektu. 15. mája 2015 začali práce na objekte podľa pôvodného návrhu Ing. Psalmana a trnavských architektov Novotný a Kobliška. Stavbu zrealizovala trnavská firma A-DOM.

Maľby v interiéri sú iba zakonzervované, nie komplexne zreštaurované tak, ako napr. v neďalekej ortodoxnej synagóge. S výnimkou stropu v nartexe (vstupe), kde bola vytvorená presná rekonštrukcia originálu, čím má divák možnosť predstavy úrovne riešenia celej synagógy. Presbytérium s priečelím boli zreštaurované a odhalili časti originálneho pôvodného riešenia, ktoré bolo do tejto doby prekryté sekundárnymi vrstvami. Čiastočne sa tým rešpektovali potreby výtvarníckej obce a fakt, že priestor bude naďalej slúžiť predovšetkým na prezentáciu výtvarného umenia. Snahou reštaurátorov pod vedením Ladislava Pavlovského bolo uviesť budovu do pôvodného stavu - doplnili všetky chýbajúce plastické prvky. Metodické pokyny pamiatkového úradu boli však v súlade so zámerom projektantov len zakonzervovať súčasný stav a čiastočne reflektovať jej genézu prostredníctvom viditeľných sond.

Dňom znovuotvorenia synagógy sa uzatvára ďalšia kapitola v obnove židovských pamiatok v Trnave i na Slovensku. Obe synagógy - ortodoxná i neologická - tvoria síce len 2% zo všetkých zachovaných 100 synagóg na Slovensku, avšak dnešný deň je dôkazom úprimnej snahy Trnavského samosprávneho kraja o záchranu kultúrneho dedičstva na jeho území. Synagóga bude slúžiť verejnosti ako galéria už nepretržite - celoročne, a to od februára 2016.

Slávnostné otvorenie synagógy bude 18. 2. 2016, spojené s vernisážou japonského výtvarníka Tets Ohnariho, ktorý pripravil site - specific inštaláciu špeciálne do tohto priestoru. 

logo_sk

 

Pri príležitosti otvorenia zrekonštruovanej synagógy bude sprístupnená aj putovná výstava SYNAGÓGY STREDNEJ A VÝCHODNEJ EURÓPY 1782-1944. 

Putovanie v čase, počas ktorého môžeme sledovať osudy stredo- a východoeurópskych synagóg. Na tablách sú zoradené dodnes fungujúce synagógy a budovy, z ktorých sa medzičasom stali centrá kultúrneho a verejného života, resp. plnia iné funkcie. Na výstavných paneloch však dostávajú priestor aj zničené synagógy, ktoré podávajú svedectvo o niekdajšom rozkvitajúcom židovstve.

Výstava vznikla s podporou Ministerstva zahraničného obchodu a zahraničných
vecí Maďarska.
Spoluorganizátor: Balassiho inštitút - Maďarský inštitút v Bratislave 


Oznam

Stála expozícia
sochár Ján Koniarek
je odinštalovaná. Otvorená bude v roku 2021.

Podujatia


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj