Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »Straty a nálezy československého dizajnu

Prednáškovo - výstavný cyklus
29.4. 2014 o 19:00


Otvorenie spojené s prednáškou Mgr. art. Maroša Schmidta /Slovenské centrum dizajnu Bratislava/ 
Synagóga – Centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava

/Vstup na prednášku voľný/

Trvanie - 29.4./Po/– 2.5.2014/Pia/

plagat-straty-a-nalezy-trnava-web-a-mail

Prednáškovo - výstavný cyklus po vybraných mestách a obciach Slovenska, ktoré mali vlastnú výrobu a produkovali zaujímavé výrobky slovenských dizajnérov v rozličných odvetviach. Cieľom výstavy je vyvolať v širokej verejnosti záujem o históriu tvarovania a výrobu produktov z daného regiónu a zároveň zozbierať spomienky a fakty pamätníkov formou aktívneho dialógu.

Projekt objavuje históriu dizajnu na Slovensku a nachádza nové fakty a súvislosti o známych výrobkoch. Doteraz sa OSTBLOK s výstavným projektom objavil v 3 mestách a vystavoval celkovo 5 krát. Prvá výstava bola minulý rok na Ekonomickej univerzite v Bratislave na sympóziu o socialistickej ekonomike, odtiaľ sa presunula do Handlovej. Pomocou výstavy a dialógu s návštevníkmi sa podarilo zmapovať dejiny Výrobného družstva Mlaď Handlová a objaviť dizajnérku hračiek z Mlade pani Vierku Fábryovú.

Neskôr sa výstavno - prednáškový projekt realizoval vo Výrobnom družstve Pokrok Žilina. Na komentovanú prehliadku prišiel aj niekdajší tvorca svietidiel Pokroku Pavol Košťán. V Pokroku, ktorý sa už výrobe svietidiel nevenuje, objavili vzorkovník svietidiel, ktorý obsahuje svietidlá zo začiatku výroby v 50. rokoch minulého storočia. Výstava sa o pár dní nato rozložila na SAV a v študijnom depozitári Slovenského múzea dizajnu v Bratislave, kde má svoje stabilné miesto. Ambíciou tvorcov projektu je navštíviť všetky významné podniky, výrobné družstvá, alebo mestá, ktoré mali výskumno-vývojové oddelenia, v ktorých zamestnávali výtvarných pracovníkov – dizajnérov.

Cenné poznatky z dejín slovenského povojnového dizajnu v Československu sa spracúvajú v Slovenskom múzeu dizajnu, ktoré tento rok vzniklo pri Slovenskom centre dizajnu.
 

Udalost na FB:
https://www.facebook.com/events/266218726891680/?ref_newsfeed_story_type=regular


Oznam

Stála expozícia
sochár Ján Koniarek
je odinštalovaná. Otvorená bude v roku 2021.

Podujatia


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj