Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »Odhalenie zreštaurovanej sochy Jána Koniarka Gea

Slávnostné podujatie pri príležitosti 60. výročia úmrtia Jána Koniarka – zakladateľa slovenského moderného sochárstva.
Odhalenie zreštaurovanej sochy Jána Koniarka Gea a vystúpenie špičkového slovenského huslistu Alexandra Jablokova.

Miesto konania: Galéria Jána Koniarka v Trnave; Kopplova vila; Zelený kríček 3
Termín konania: 3. máj 2012 /štvrtok/ o 17:00, Nové krídlo Kopplovej vily GJK

img_1036

Pohľad do expozície Sochár Ján Koniarek

Slávnostné odhalenie zreštaurovanej sochy Gea (Iris) - umelý kameň, 155cm, 1926 symbolizujúcej grécku bohyňu stelesňujúcu zem a plodnosť daroval do zbierok Galérie Jána Koniarka v roku 1977 Ing. Štefan Lomnický. Sochu vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry Slovenskej republiky reštauroval Pavol Rodzenák. Tento náhrobník bol vytvorený v intímnom duchu klasických post - rodinovských sochárskych formulácií, ktoré sa dajú odčítať z tvorby Jána Koniarka.
Verejnosti tak bude opäť prístupný v stálej expozícii – Sochár Ján Koniarek, zakladateľ moderného slovenského sochárstva v Galérii Jána Koniarka.
Koniarek ako prvý slovenský sochár 20. storočia výrazne poznamenal podobu a tvár slovenského sochárstva prvej polovice 20. storočia. Životný príbeh tohto autora formovali udalosti vo vtedajšej Európe. Koniarkova tvorba začlenila slovenské sochárstvo do európskeho kontextu.
Koniarekova tvorba reprezentovala vrchol sochárskej produkcie na Slovensku začiatkom 20. storočia a začlenila slovenské sochárstvo do progresívneho európskeho prúdu.
Ján Koniarek sa narodil 30. januára 1878 vo Voderadoch v rodine dedinského učiteľa. Študoval na Uhorskej kráľovskej sochárskej majstrovskej škole v Budapešti u prof. Alojza Stróbla, Akadémii výtvarných umení v Mníchove a na Bavorskej kráľovskej výtvarnej akadémii. V r. 1906 prichádza Koniarek do Srbska. V rokoch 1908 - 1914 pracuje ako portrétista na kráľovskom dvore v Belehrade. Od roku 1918 sa vrátil do Trnavy, kde tvoril a žil do svojej smrti.


Oznam

Stála expozícia
sochár Ján Koniarek
je odinštalovaná. Otvorená bude v roku 2021.

Podujatia


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj