Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »MUSICA PASQUA 2011

Uvedenie veľkonočnej historickej hudobnej tvorby akcentuje pozornosť na výnimočné hudobné diela venované najväčšiemu kresťanskému sviatku, akým je nesporne Veľká noc.

Koncert v Novom krídle Kopplovej vily
16.4.2011 /sobota/ o 19.00
vstup voľný

MUSICA AETERNA, umelecký vedúci - Peter Zajíček

Peter Zajíček – husle
Gabriel Szathmáry – husle
Ján Gréner – viola
Michaela Čibová – violončelo
Ján Prievozník - violone

Sólistka: Aneta Mihályová – soprán

 Zaznejú diela Josepha Haydna a Luigi Boccheriniho STABAT MATER.

pasqua2011-04-16net


Súbor pre starú hudbu MUSICA AETERNA vznikol roku 1973 z iniciatívy prof. Jána Albrechta, ktorý ako prvý systematicky oboznamoval budúcich profesionálnych hudobníkov s hudbou obdobia gotiky, renesancie a baroka. Štúdium skladieb uvedených epoch nakoniec vyústilo do formovania špecializovaného telesa pre starú hudbu, ktoré sa roku 1989 definitívne preorientovalo na hru na originálnych nástrojoch zo 17. a 18. storočia, resp. na ich kópiách. Európska hudba a hudba stredoeurópskej, resp. slovenskej proveniencie 17. a 18. storočia je ťažiskom repertoáru súboru, ktorý bol v rokoch 1986--2005 organizačne včlenený do Slovenskej filharmónie. Umeleckým vedúcim je Peter Zajíček.

PETER ZAJÍČEK je absolventom VŠMU Bratislave v odbore hry na husliach. Po účasti na viacerých majstrovských kurzoch zameraných na historicky poučenú, resp. kontextovú interpretáciu starej hudby sa aj vo vlastnej praxi začal špecializovať na dobové hudobno-interpreračné ideály. Od roku 1990 je umeleckým vedúcim súboru Musica aeterna, s ktorým získal rad ocenení za CD nahrávky, napríklad Diapason d´Or za kompletnú nahrávku Muffatových „Concerti grossi“. Zároveň je koncertným majstrom súboru Haydn Sinfonietta Wien, s ktorým absolvuje vystúpenia po Európe a nahral niekoľko CD. Pôsobí ako odborný pedagóg komornej hudby na VŠMU v Bratislave.

ANETA MIHÁLYOVÁ - po štúdiu na Konzervatóriu v Košiciach u Mgr. art. Ludmily Šomorjaiovej (1997 - 2001), pokračovala na HTF VŠMU v Bratislave v triede doc. Hany Štolfovej - Bandovej, u ktorej je v súčasnosti na doktorandskom štúdiu.
S Musicou aeternou spolupracuje už dlhšie a s telesom sa predstavila na viacerých vystúpeniach na Slovensku a v Českej republike, no najmä na úspešnom turné (2008) v Guatemale a Mexiku, kde sa prezentovala dielami J. B. Pergolesiho a A. Vivaldiho.


Oznam

Stála expozícia
sochár Ján Koniarek
je odinštalovaná. Otvorená bude v roku 2021.

Podujatia


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj