Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »Bohumil H. Chmelík ZÁHRADA SPOMIENOK JÁNA KONIARKA

Tretie autorské čítanie divadelnej hry Bohumila H. Chmelíka Záhrada spomienok Jána Koniarka sa konalo dňa 2.12.2010 o 17.00 v priestoroch stálej expozície sochárskeho diela Jána Koniarka - Nové krídlo Kopplovej vily GJK v Trnave.

Bohumil H. Chmelík:

Aj pri treťom autorskom čítaní mojej divadelnej hry „Záhrada spomienok Jána Koniarka“ medzi sochami v Koniarkovej galérii sa mi v pamäti vynárali „zdroje“ na základe ktorých som písal jednotlivé kapitoly. Boli to rozhovory s príbuznou, susedmi, pamätníkmi a umelcovými žiakmi, študentmi navštevujúcimi umelcov ateliér.

Zápis rozhovoru so slečnou Matildou Jankovičovou z Trnavy je zo dňa 22. februára 1971:

„Ján Koniarek bol strýko mojej matky. Ako dieťa si spomínam, že býval ešte u továrnika Sesslera. Neskôr si postavil dom s ateliérom keď predali role po rodičoch, ktoré zdedila tetička. Koniarkova sestra, teda tetička, vydatá Schneiderová, skoro ovdovela a bývala s bratom, varila a viedla domácnosť. Neskôr si pamätám, že sme ho často navštevovali s mamičkou. Medzi návštevníkmi u Koniarka boli rôzni ľudia. Vzdelaní návštevníci, ako prof. Schulz, ktorý sa snažil zachrániť veci pre Spolok svätého Vojtecha. A potom priatelia, ako boli nebohí Učník, Miller, učiteľ Roth, či niektorí špiritisti. Jeden čas sa Koniarek zaujímal o špiritizmus, ale pokiaľ viem u neho sa seansy nerobili. Spomínam si, že ešte s maliarom Polkorábom sme ho raz nabádali, ale odmietol urobiť seansu, že sa toho bojí.
Niektorí priatelia ho stáli aj dosť peňazí, iní vedeli využiť jeho bohémsku povahu: „Majstre to sa mi páči, Janko to by som chcel, ...“, strýko vzal plaketu, sochu, kresbu, a dal. Veľa vecí takto rozdal.
So starým Baloghom chodievali na ryby. Po úraze mal motorovú trojkolku.
Strýko bol pravý bohém. Vedel vzplanúť pre veci, ale aj zhasnúť, nedokončiť, zničiť. Vedel aj veľa posľubovať. Treba dodať, že bol veľmi dôverčivý, čo mu kto povedal, tomu uveril. ... Viem, že mal milenku, nejakú Fanny. Aj som ju u neho párkrát videla. Neskôr chcel požiadať o ruku jednu z našej rodiny, ale tá ho poznala, tak si to rozmyslela.
Viem, že strýko bol profesorom na škole v Belehrade, ale nikdy to nespomínal. O korešpondencii, či návštevách zo Srbska vôbec neviem, ale predpokladám, že pre strýka ako umelca – bohéma to bola skončená vec. Odišiel odtiaľ, nevrátil sa a nespomínal to viac. Strýko bol veľký umelec!“FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj