Prejsť na menu | Prejsť na obsah
UPOZORNENIE: Nachádzate sa na webovom archíve GJK, ktorý od augusta 2020 neaktualizujeme. Aktuálny web nájdete na www.gjk.sk »ZÁHRADA SPOMIENOK JÁNA KONIARKA

Jedenásť obrazov zo života Jána Koniarka - divadelná hra jedného herca

 

Autorské čítanie divadelnej hry Bohumila H. Chmelíka Záhrada spomienok Jána Koniarka sa konalo v priestoroch stálej expozície sochárskeho diela Jána Koniarka Kopplovej vily GJK v Trnave dňa 26.05.2009 o 18.00 hod /utorok/.

 

Ukážka z divadelnej hry Bohumila H. Chmelíka Záhrada spomienok Jána Koniarka :
 

Neskorá noc. Počuť ako zastane pred domom fiaker. Nasleduje zvuk odomykania bránky. Ján Koniarek prejde cez dvor, rozsvieti nad schodami, odomkne dvere do ateliéru, vojde do ateliéru, rozsvieti, vyjde na dvor a na dvore zhasne.
Opatrne pootvorí dvere do kuchyne kde spí sestra. Dvere nechá odchýlené. Vyzlieka sa a rozpráva.
„ - Spíš? Idem z Bernolákovej oslavy. Dnes mal velký den Mikuláš. Je to velký umelec. Tá jeho skladba pripísaná Bernolákovi mala búrlivý nekončáci potlesk.
Nie Trnavský, ale Slovenský by sa mal volat a, zajtra to čaká mna.
Odhalenie pomníka Antona Bernoláka. Ráno mi prosím ta šecko nachystaj, vypigluj. Prinde vláda, biskupi, vojaci a nevím kdo šecko. Slávnostné reči, kroje, spevy. Bude to, ako ked decko vychystáš do sveta, už ništ nezmeníš, už ho ništ nenaučíš, už ho nevychováš ..... Bernolákov pomník odhalia a už ništ nezmením. Bude to mój velký den ...... Emília, nespíš?, - pomodli sa za ten zajtrajšek. Dobrú noc." Zavrie dvere do kuchyne. Sadne si do kresla a zapáli fajku: ... bude to mój velký den. Slávnostné odhalenie pomníka Antona Bernoláka v Trnave. Nemusím Ti písať drahá kdo bol pre nás Slovákov Bernolák Bernolák sedí a káželľudu, mladý rozhodný muž, - jasné gesto, teológ, kodifikátor slovenčiny, vedec. Na podstavec sme napísali: Slováci píšte po slovensky! Tu máte slovo moje o reči vašej! Bernolák to hovorí celému národu. Tri generácie Slovákov sú na reliéfe. Vydarili sa, som spokojný. Až si to pozrieš dáš mi za pravdu. Všimni si potom niektorý detail, alebo radšej ho pohlad. Postoj a počúvaj Bernoláka ako káže národu: Slováci - píšte po Slovensky!. Dal som do pomníka celú logiku svojej duše, všetok cit, a všetku lásku, ktorú tak dobre poznáš, moja drahá.
Pripaľuje si fajku a vypustí ďalšie oblaky dymu, gestikuluje: „... ako vždy, tak ako aj v Srbsku, iste sa pamatáš, .že som málo času mával. Aj tu u nás, na Bernolákov pomník mi dali len sedem týždnov! Hlavnú figúru som mal hotovú za týžden. Doliehali, súrili “ Tolko rokov ste", vravím im, „čakali v Trnave na Bernoláka, a teraz ho chcete mat za taký krátky čas." Odpovedali mi: „Keď chcete, dokážete to majstre!" Vstane, zahasí fajku, ale ďalej vdychuje dym vo vzduchu. Prechádza sa voľne po ateliéri, ruky za chrbtom, neskôr gestikuluje.
„Vždy som sa usmerňoval len svojim citom. Nikdy som nenapodobnoval, hoci sa držím skutočnosti. Viem, modernisti nám vyčítajú, že „fotografujeme". Dal by Boh, aby sme to robili jak Rodin, kerý sa najvác priblížil k prírode. My realisti prijímame z prírody, absorbujeme krásu, ale vydávame svoje diela podla citu. To je umenie. Za cenu zrieknutia realizmu bych sa nechcel stat oficiálnym umelcom." Otvára dvere na dvor a sadne si v tme na schodíky. „Aj Mikuláš mi povedal: „Máš takú Bohom požehnanú ruku Janko, že by si mohol nové práce len tak chrlit. Prsty mnohých sochárov dlho hladajú, tak ako prsty mnohých skladatelov na klávesnici. Tvoje prsty však nehladajú, nájdu čo chcú na prvý hmat, tvoje prsty vidia Lahúčko a rýchlo tvoríš. Čas uteká Janko. Pamataj, národ ti raz bude vdačný za šecko, čo tvoja ruka vygňávi z blata."
Pokračuje v rozhovore: Vieš drahá, musel som to stihnút. Doverne som ich poznal. Sú to naši, Slovieni, Slováci!. Zachovajú sa raz navždy zakliaty v bronze. Modeloval som ich lahúčko a rýchlo. Sú to moje deti! Zohrali mi srdce i prsty.

 

 


Oznam

Stála expozícia
sochár Ján Koniarek
je odinštalovaná. Otvorená bude v roku 2021.

Podujatia


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj